2020 Yılı Aşı Parası Nasıl Alınır? Aşı Parası Başvuru Şartları

aşı parası nasıl alınır

Aşı parası nasıl alınır? Son zamanlarda oldukça merak edilen bir konu aşı parası ne kadardır? 0-6 yaş çocuğunuz varsa hemen aşı parasına başvurabilirsiniz.

Aşılar koruyucu hekimlik kapsamında sağlık bakanlığına bağlı olan halk sağlığı kurumu tarafından planlanan ve yürütülen sağlık uygulamalarıdır. Dünyada yıllarca hastalıklar atlatışmış bazı hastalıklar tamamen eradike edilmiş, bazılarına karşı aşı geliştirilmiş ve ülkeler tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

Aşı parası nasıl alınır? Aşı parası başvurusu

Ülkemizde özellikle aile hekimliği sistemi gelmesinden sonra aşı faaliyetleri hızla ilerlemiştir. Türkiye aşı konusunda dünya devletleriyle denk konuma gelmiştir. Aşı takvimi sürekli güncellenmekte ve yeni aşılar eklenmekte, bazı artık aktif olmayan hastalıkların aşıları çıkarılmaktadır.

Aşı parası başvuruları şartlı sağlık yardımı kapsamında değerlendirilir. Aileler çocuklarını düzenli kontrollere, aile hekimlerinin yürütmüş olduğu izlem faaliyetlerine götürmeleri halinde aşı parası almaya hak kazanırlar. Amaç hiçbir çocuğun aşı faaliyetini aksatmamaktır. Devlet aşılama konusunda aileleri teşvik etmek adına böyle bir yardımda bulunmaktadır. Böylece çocukların izlemleri yakından takip edilebilecektir.

Aşı parası başvurusu nereye yapılır?

Aşı parası işlemleriyle ilgilenen kurum Sağlık Bakanlığı’nın aksine Aile Çalışve ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Sizde 0-6 yaşında çocuğunuz var ise ve aşı parasına başvurmak istiyorsanız Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakfına başvurmanız gerekiyor. Şayet daha öncede başvuru yapıp temin ettiğiniz yeşil kartınız var ise direk kimlik ibrazı ile başvuru yapabiliyorsunuz. Daha önce yeşil kartınız yok ise aşı parası başvurusunda bulunmak için öncelikle yeşil kart başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Aşı parası şartlı nakit transferi fonundan karşılanıyor. Peki şartlı nakit transferi ne analama geliyor? Aile ve sosyal politikalar bakanlığı maddi zorluk çeken aileler için eğitim ve sağlık haklarından tam olarak yararlanılabilmesi için böyle bir fon oluşturmuş.

 

Aşı parası başvuru şartları nelerdir?

Aslında aşı parası demek doğru olmuyor, aşı parası yukarıda anlattığımız şartlı nakit transferinin bir parçası. Aynı fonun içinde gebelik ve eğitim desteği de bulunuyor.

Genel olarak bakarsak başvuru yapıp kabul aldığınızda ödemeleri düzenli alabilmeniz için devamlılık gerektiren bazı şartlar vardır. 0-6 yaş çocuğunuz var ise sağlık ocağına düzenli götürmeli, 6-17 yaş çocukları düzenli okula göndermek, gebelik durumu varsa 3.aydan itibaren düzenli olarak kontrollere gitmeli ve doğumu hastanede yapmalısınız.

Her şeyden önce aşı parası başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyetinden hanenin muhtaç olduğuna dair yazı alınması gerekir. Aşağıdaki linkten aile ve sosyal güvenlikl bakanlığının açıklama ve şartlarına bakabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Arama sorguları: aşı parası nasıl alınır, aşı parası başvuruları, aşı parası alma şartları