görsel

sağlık bakanlığı tarafından 112 acil ambulansta görevli att ve paramediklere normal mesai saati yani nöbet üstüne çalışmada saat başına verilen ücretlere fazla mesai ücreti denir.. bu ücretler ocak ve temmuz aylarında toplu sözleşme ve enflasyon oranlarınca ufakta olsa zam görür.

att ve paramedikler fazla mesai ücretlerini riskli birimden alıyor

riskli birim olarak geçen 112 acil ambulans hizmetleri belki de bu ücret farkını en fazla hakeden kurumların başında gelir. hangi hasta ile karşılacağını bilmeden, yüksek hız ve tempoda çalışan ve 24 saat yollarda çalışan att ve paramedikler bu ücretten faydalanabilmektedir. normal çalışma saatini tamamlayan bir personel bunun üzerinde çalıştığı her saate ekstra ücret alır. bu ücret sağlık bakanlığı tarafından belirlenmiş bir limite tabidir. bu limit bağlı bulunan kurumlarca esnetildiği gibi düşürüledebilir.

att - paramedik saatlik nöbet ücreti hesaplama

sağlık bakanlığı normal mesai saatinin üzerine tutulabilecekfazla mesai (nöbet) saatini en fazla 130 olarak belirtmiştir. ancak yinede aksi durumlarda kurum amirlerinin yetkisi ile bu saat yukarı çekilebilmektedir. nöbet sistemi ile çalışan personelin aylık ortalama nöbet saati 168 ile 176 saat arası değişkenlik göstermektedir. örneğin 2020 yılı ocak ayının normal mesai saatini 168 saat olarak düşünürsek att veya paramedikler bu saat üzerinden ocak ayında 7 nöbet tutması gerekmektedir. üzerine alacağı her nöbet veya mesai ekstra saat olarak işleyecektir. 130 saat fazla mesai alacak bir personel o ay toplam 298 saat çalışacak demektir. buda 12 nöbet 16 saat mesaiye tekabül etmektedir.
görsel


att ve paramediklerin fazla mesai ücretleri

lise mezunu olan acil tıp teknisyenleri ve 2 yıllık sağlık yüksekokulu bitirmiş paramedik lerin aldığı ücretler arasında fiyat farkı bulunmaktadır. işte att ve paramediklerin saat ve nöbet bazında aldıkları fazla mesai ücretleri

Lise Mezunu Acil Tıp Teknisyeni - Riskli Birim 24 Saat Ücreti: 391.44TL Risksiz Birim Ücreti: 260.88TL
Önlisans Mezunu Paramedik - Riskli Birim 24 Saat Ücreti: 469.68TL Risksiz Birim Ücreti: 313.2TL

yukarıdaki ücret tablosu son açıklanan 2020 yılı ocak ayı enflasyon ve toplu sözleşme farkı hesap edilerek hazırlanmış tablodur. 130 saat üzerine kurum amirinin izni olmadan bu ücret ödemesi yapılmaz. yasal dayanaklara göre maksimum ödenecek fazla mesai saati 130 saattir. üstü kurumca izin verilmesi durumunda ödenir.

fazla mesai ücretleri ne zaman ödenir

sağlık bakanlığı tarafından belirtilen fazla mesai ücretlerinin ödemeleri kurumlarca yapılır. her kurum(hastane, il sağlık müdürlüğü vb.) kendi bütçesine göre ödeme zamanını belirler. bu konuda şu gün şu tarihte ödenecektir olarak bir sabit uygulama yoktur. ödemeler tamamen kurum insifiyetine bırakılmıştır.

A kurumu bu ücretleri maaş ile birlikte yatırırken b kurumu bunu 3 ay sonra ödeyebilir. bunda yasal olarak hiç bir sıkıntı bulunmamaktadır. ancak son zamanlarda bu ücret ödemeleri çoğu kurum tarafından rayına oturtularak genel anlamda maaş ödemelerinden maksimum 15 gün içerisinde ödenmektedir.

kurumlar mesai ödemesi yapmak istemiyor

sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlar fazla mesai ödemesini bir külfet olarak görüyorlar. bu sebeple ödemeleri yapmamak adına personeli farklı stillerde çalıştırabiliyor. buna en iyi örnek 24 saat çalışma sisteminde çeşitli oynamalar yapılması. çalışılan birim 24 saat çalışma usulüne göre çalışıyor olsada, fazla mesai ödemesi yapamamak adına bu saatler 16 saat, 12 saat ve normal mesai usulüne indirgenebiliyor. örneğin o gün 24 saat çalışması gereken bir personel 16 saat nöbete çağırılırken diğer personel 8 saat çağırılıyor. böylece mesai saati bölüştürmesi personeller arası sağlanıyor ve mesai kısımına gidiliyor.

bir başka örnek ise icap ücretlerinin ödenmemesi. bu konuda yakın zamanda başka bir yazı kaleme alacak olsakta sağlık personelinin en çok yakındığı durumların başında gelen bu olaydan biraz bahsedelim. icap nöbeti usulü sağlık bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının son zamanlarda çıkardığı yeni yasalar ile neredeyse ödenmez hale geldi. icap tutan personelin sürekli hastanede bulunmasını gerektirmeyen durumlarda icapcı personel evinde bekliyor ve aksi durumda hastaneye çağırılıyor. böylece personele ödenecek tutardan kısılıyor ve çağırıldığında kurumda bulunduğu süre üzerinden ödeme yapılıyor veya hiç yapılmıyor. ancak sağlık personelinin ve sendikaların bu konuda yoğun baskısı sonuç vereceğe benziyor, bakanlığın bu konuda bazı çalışmaları olduğu gelen haberler arasında. en kısa zamanda medi sözlük olarak bu konuyu detaylıca sizlere kaleme alacağız ve bilgilendireceğiz.

medi sözlük'te fazla mesai ücretleri hakkında  yaşadığınız sorun, sıkıntı veya teşekkürlerinizi buradan paylaşabilirsiniz.