2020 Güncel Doktor Maaşları – Doktor, Uzman Doktor Maaşı Ne Kadar

doktor maaşı, uzman doktor, asistan doktor, pratisyen doktor maaşı 2020

küçük yaşlarda büyüyünce ne olacaksın sorusuna en çok yanıt gören meslektir doktorluk. bir çok gencin hayali olduğu gibi, bir çok kişininde en kolay para kazanma yöntemi olarak gördüğü mesleklerin başında gelir. bu mesleğe adım atmaya karar verildiğinde araştırılan en büyük olguların başındada doktor maaşı ne kadar sorusu gelir. bu yazımızda 2020 yılına ait güncel doktor maaşları yazımızı sizler için kaleme aldık.

2020 yılı doktor maaşları ne kadar?

2020 yılında doktorlar ne kadar maaş alıyor? bu sorunun net cevabını vermek oldukça güç. çünkü bir çok yan etken bu sorunun cevabını değiştiriyor. ancak genel olgu ve kriterleri göz önüne alarak bunu açıklamaya çalışacağız. bir doktorun aldığı maaşı belirleyen bir çok kriter var. bunların başında; hizmet edilen bölge, verdikleri hizmet branşı, derece – kademe ve bir çok farklı etken var. en yüksek mertebeden olayı değerlendirirsek 1/4 derece kademede olan bir doktor 25 yıl hizmet süresi ile beraber 7.bölgede olduğunu varsayarsak 2020 yılı ocak ayında 7.570TL net maaş almaktadır. tüm bu üst kademeleri bir kenara bırakırsak yeni göreve başlamış bir hekimin net maaşıda 6.165tl olarak değerlendirilir.

her yıl kabul edilen toplu sözleşmede ki oran ve enflasyon oranında artış gören bu maaşlar yanında bir çok etken barındırır. örneğin alınacak döner sermaye, eğer riskli birimde hizmet veriliyorsa riskli birim ek ücreti ve yan ek ödemeler gibi.

2020 yılı pratisyen hekim güncel maaşı

2020 yılı pratisyen hekim doktor maaşı

2020 yılı pratisyen doktor maaşı, pratisyen hekimler 6 yıllık tıp eğitimini tamamladıktan sonra kura ile ilk görev yerlerine başlayan yeni doktorlardır. en alt derece ve kademeden göreve başlarlar. pratisyen hekimlerin maaşları görev yapılan yerin bölge hizmet gurubu ve yararlanılan ek özel hizmet tazminatlarına göre değişiklik gösterir. ancak yapılan son düzenlemeler ile beraber pratisyen hekimlerin maaşlarında oldukça yükselme kaydedildi.

göreve yeni başlayan bir pratisyen hekim 15 ocak 2020 tarihi itibari ile en az 7.500tl maaş almaktadır. bu yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı olgulara göre farklılık göstermektedir. ayrıca 7.500tl alacak bir pratisyen hekimin şu şartlarda olması gerekmektedir; 1/4 derece kademeye sahip ve 7.bölgede hizmet vermesi gerekir. bu değerler düştükçe alınan maaşta düşecektir.

2020 güncel uzman doktor hekim maaşı

2020 yılında uzman doktor maaşı ne kadar

2020 yılında uzman doktor maaşı, diğer doktorlar gibi %4 toplu sözleşme farkı ve enflasyon farkından yararlanmış ve yükselmiştir. uzman doktorlar pratisyen doktorlara oranla daha fazla maaş alırlar. bunun sebebi artık bir branş üzerine yoğunlaşmaları ve 3-5 yıl gibi bir süre bu branşta asistanlık yapmalarıdır. kalp damar cerrahi doktoru, kulak burun boğaz doktoru, enfeksiyon hastalıkları doktoru, dermotolog vb. gibi uzman hekimler pratisyen doktorlara oranla her zaman daha fazla maaş alırlar. ancak uzman doktorların maaşını belirleyen unsurlar arasında aktif görev süresi ve yukarıda bahsettiğimiz hangi bölgede görev yaptığıdır.

2020 yılında göreve başlamış bir uzman hekim en düşük 8.000Tl ile maaş almaktadır. bu maaşı etkileyen asgari geçim indirimi, icap nöbetleri vb. gibi diğer kriterler mevcuttur. bizim sizlere aktardığımız tutar tüm bunlardan ayrılmış ham ve net maaştır. ekstra alınacak döner sermaye, tabip performans ödemeleri bu tutara ayrıca dahil edilmektedir. genel olarak sıralamak gerekirse;

  • mesleğinin 5.yılını doldurmuş bir uzman doktor en az 8.200tl
  • mesleğinde 10 yıl görev yapmış bir uzman hekim en az 8.500tl
  • mesleğinde 15.yıla ulaşmış bir uzman hekimde en az 8.750tl maaş almaktadır.

yukarıda bahsettiğimiz uzman hekim maaşları sağlık bakanlığı bünyesinde hizmet veren devlet hastalerinde geçerli maaşlardır. bu maaşlar özel hastane ve diğer sağlık kurumlarında değişiklik gösterecektir.

20020 yılı asistan doktor maaşı

2020 yılı asistan doktor maaşı ne kadar, özel hastane ve devlet hastanesi olarak maaş tutarları bu meslek kolunda da değişiklik göstermektedir. ancak asistan doktorların maaşında bir diğer önemli husus asistan doktorun ameliyat görevini icra edip etmediğidir. aynı zamanda asistan doktorlar diğer doktorlara oranla çok daha fazla nöbet tutabilmektedir. buda aldıkları maaşı artırabilmekte.

asistan doktorlar aynı zamanda intern doktorlar olarak bilinilrler ve bu statüde değerlendirilirler. buda maaşlarının normal şartlardan biraz daha yukarıda olmasını sağlar. özel hastanede görev yapan asistan doktorların maaşı ortalama 8bin tl civarındadır. ancak eğer intern doktor aynı zamanda eğitim hayatına da üniversitede devam ediyor bir yandan da çalışıyorsa maaşları 2000tl seviyelerine kadar düşebilmektedir. yukarıda bahsedilen rakamlara ekstra döner sermaye, nöbet ücretleri, asgari geçim tutarı ve derece kademe gibi olgular eklenmemiştir. bunlarıda hesaba katarsak asistan doktorun maaşı oldukça tatminkar bir seviyeye ulaşacaktır.

doktor maaş hesaplaması

doktor maaşları nelere göre belirlenir, doktor maaşı diğer kamu çalışanları gibi 1 ocak 2020 de gelen düzenlemeden payını almış ve hatrı sayılır oranda yükselmiştir. bir doktorun maaşını etkileyen etkenler; görevdeki hizmet süreleri, uzmanlık alanı ve çalışılan bölgeye göre değişmektedir. aynı zamanda doktorların tuttukları nöbet sayısı, icap nöbetleri, performans ödemeleri, ameliyat yapıp yapmadığı gibi etkenlerde doktor maaşları etkilemektedir.

görevde henüz ilk yıllarını yaşayan bir doktor 2020 yılı ocak ayında 6.165tl – 6.850 tl arasında maaş almaktadır. görevde 25 yılını doldurmul bir doktor ise 7 bin 800tl civarında maaş almaktadır. tüm yan etkenleri yani enflasyon oranı, asgari geçim indirimi ve diğer yan etkenleri dahil etmeden pratisyen hekimin alacağı maaşlar;

  • 25 yıl görev süresini doldurmuş, 7.bölgede çalışan ve 1/4 derece kademeye sahip pratisyen doktor: 7 bin 570tl
  • 1.bölgede 25 yıl görev yapmış 1/4 derece kademeye sahip pratisyen doktor: 7.000tl
  • 18 yıl görev yapmış 7.bölgede bulunan ve 1/3 derece kademeye sahip pratisyen doktor: 7.560tl
  • 10 yıl görev süresini doldurmuş 1.bölgede görev yapan 3/1 derece kademeye sahip pratisyen doktor: 6.720tl maaş almaktadır.

tüm makalemizde bahsettiğimiz maaş tutarlarına bireysel emeklilik kesintileri, asgari geçim indirim tutarı ve enflasyon oranları eklenmemiştir.

2020 yılında hangi doktor ne kadar maaş alıyor

2020 yılında doktor ne kadar maaş alır

bu sorununda cevabı aslında yukarıda ki bahsettiğimiz soruların cevaplarından geçer. doktor maaşı görev yapılan hizmet bölgelerine göre değişiklik gösterir. bu bölgeler 1.bölge’den 7.bölgeye kadar değişmekte ve sıralanmaktadır. peki bölge ne demek? her bölge belirli il ve ilçeleri bünyesine katar. bu bölgeleri sağlık bakanlığı belirli aralıklarla yayınlar. bölgeleri oluşturan etkenler o il ve ilçede ki doktor sayısına bağlıdır.

örneğin van’da görev yapan bir doktor ile ankara’da görev yapan bir doktor arasında şuan güncel olarak en az 500TL bir fark oluşmaktadır. aynı zamanda maaşlarda bir diğer etkende asgari geçim indirimidir. asgari geçim indirimi, doktorun evli olup olmadığı ve çocuk sayısına göre değişkenlik gösterir. en büyük sorunların başında bu gelir. aynı yılda göreve başlamış iki doktor aynı maaşı alacaklarını sansalarda bunu ailevi ve diğer etkenler bütünen etkilemektedir.

güncel olarak yılda 2 kez artış gösteren doktor maaşları sürekli olarak buradan takip edebilirsiniz.

2020 Yılı Pratisyen Hekim Fazla Mesai Nöbet Ücreti

2020 yılı uzman doktor fazla mesai nöbet ücreti