2020 yılı Hac ve Umreye Giderken Yapılan Aşı Nerede Yapılır / Hac ve Umre Aşıları

hac ve umre aşıları

hac ve umre ziyaretine gidecek kişilerin bu ziyaretleri gerçekleştirmeden önce muhakkak kendi sağlıkları ve çevresindekilerinin sağlıkları için aşılama yaptırması gerekir. bu aşılamalar ülkemizde 3 yerde bulunan aşı merkezleri tarafından yapılmaktadır. ülkemizden suudi arabistan’a umre ziyareti ve hacı adayı olmak için gidecek tüm kişilerin zorunlu menenjit aşısını yaptırmaları gerekir.

hac ve umre’ye gidecek olanlar için aşı merkezleri

ülkemizde 3 il’de bulunan aşı merkezleri hac ve umre ziyareti yapacak kişilere aşılama hizmeti vermektedir. bu yerlerde zorunlu olan menenjit aşısını yaptırabilirsiniz. aşı merkezleri;

yukarıdaki bilgiler içerisinde aşı merkezlerinin telefon, adres ve çalışma saatleri yer almaktadır. Suudi Arabistan ziyareti öncesi muhakkak bu merkezlerden size en uygununu arayarak bilgi alınız ve aşılamanızı yaptırınız.

hac ve umre aşıları giderken yaptırılacak aşılar

hac ve umre ziyaretlerine gidecek vatandaşların muhakkak bazı aşıları yaptırması veya daha önceden bağışıklığı olması tavsiye edilir. bunun nedeni kalabalık ortamda bu hastalıkların bulaşma riskinin çok olmasıdır. aşılama yöntemi ile tüm hastalıklardan korunmak mümkün olabilmektedir.

suudi arabistana yapılacak hac ve umre ziyaretleri öncesi yaptırmanız gerken aşılar;

meningokok aşısı

neisseria meningitidis bakterisi tarafından meningokokal hastalığın oluşmasıdır meningokok. çok ciddiye alınması gereken, sonuçları arasında ölüme kadar uzanan vakalar görülmektedir. bu bakteri beyin ve omurilik bölgesindeki zarın iltihabı sonucu menenjit’e ve kan iltahabına yol açabilmektedir. bununla beraber kimi kişilerde nadirde olsa zatürre ve kalp – eklem hasarına yol açar. meningokok’un bulaşma yolu damlacık yoludur. öksürme, hapşırma, tıksırma, ağız ve burun sekresyonlarıyla temas ile diğer kişilere geçmektedir. bu bulaş yöntemi oldukça hızlı yayılan yöntemdir. son olarak günümüzde covid19 pandemisinde bunu anlamış olduk.

meningokal hastalığı, dünyada en sık batı senegal ve doğu etyopya bölgelerinde görülür. hatta bu bölgeler menenjit kuşağı olarak bilinir. bu bölgeden hac ve umre ziyareti gerçekleştiren kişiler en büyük bulaşıcı konumundadır. ne yazık ki bu ziyaretlere kısıtlama koyulamadığı için hac ve umre ziyareti yapmaya devam etmektedirler. meningokal hastalık, müslüman toplumlarda hep daha fazla risk olarak görülmüştür. bunun en başlıca sebebi milyonlarca farklı ülke ve toplumdan kişilerin hac ve umre ziyaretlerinde bir araya gelmesi ve çok sıkışık ortamlarda iç içe birbirleriyle bulunması.

meningokal hastalıktan korunma yöntemleri, tüm bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi meningokal hastalıktan’da sık ve en az 30-40 saniye el yıkama ile korunmanız mümkün. ancak tabiki de bu tam bir koruma sağlamamakta. bununla beraber, öksürmede, hapşırmada eliniz ile veya bir havlu malzeme ile ağzınızı kapatmanız bulaşı riskini azaltacaktır. aynı şekilde kişisel kullandığınız veya başkasının kullandığı bardak, havlu ve diğer kişiler malzemelerin paylaşılmaması bulaş riskini en aza indirgeyecektir. tüm bunların yanında meningokal hastalıktan korunmanın en birincil yolunun aşı uygulaması olduğu unutulmamalıdır.

suudi arabistan hükümeti, ülkelerine hac ziyaretleri için gelecek 2 yaşından büyük ve diğer yetişkimler için bazı aşı uygulamalarını zorunlu tutmaktadır. bunun başında dört bileşenli ACYW135 aşısının en az bir doz uygulanmış olmasıdır. türkiye sağlık bakanlığı’da hac ve umre ziyareti gerçekleştirecek vatandaşlara(2 yaşından küçük çocuklarda dahil) 4 bileşenli konjuge meningokok aşısını yaptırmayı öneriyor. bu aşının tetenoz, toksoidi ve ACW135Y hastalıklarına karşı etkili olduğu gibi A, C, Y, W135 tipinde ki diğer tüm hastalıklara karşı bir bağışıklık kazandırtıyor.

Aşılama takvimi ve şeması, 40 gün – 7 ay arası bebeklerde üç doz uygulama, 7-12 ay 2 doz ve bir yaşından büyük bebeklerde 1 doz uygulama yapılmaktadır. tam bağışıklığın sağlanabilmesi için hac ve umre ziyaretinden 10 gün öncesine kadar bu aşının uygulanmış olması gerekmektedir. çocukluk döneminde yaptıran kişilerin tekrar yaptırıp yaptırmayacağına doktorun karar vermesi gereklidir.

çocuk felci aşısı

hac ve umre ziyaretlerine gitmeden en 30 gün önce uygulanması gereken aşıdır. sağlık bakanlığı bu aşıyı uzun yıllardır uygulanması zorunlu aşılar takviminde tutmaktadır. özellikle okullarda çocuk yaşlardan aşılama yapılarak bu hastalığın önüne geçilmektedir. ülkemizde etkili aşı takvimi uygulaması sonrası neredeyse sıfıra kadar indirilmiştir. ancak milyonlarca ziyaretçinin bulunduğu yerlerde bu hastalığı kapmak çok kolaydır. bu nedenle ağızdan damla yoluyla verilen çocuk felci aşısını hac ve umre ziyareti yapmadan en az dört hafta önce muhakkak uygulanması önerilir.

Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı

bu aşılar 1980’li yıllardan bu yana yeni doğumdan itibaren sağlık bakanlığı tarafından uygulanan aşılar listesinde yer almaktadır. bakanlık, hac ve umre ziyaretinde bulunacak kişilerin kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşılarından en az iki doz kaydı olmayanlara muhakkak yapılmasını önermektedir.

bilindiği üzere bu hastalıklar geçmiş yıllarda çağın en büyük pandemileri olarak görülmüş ve hastalıkları yenmek ülkeler için oldukça zor olmuştur. şuan ülkemizde yapılan aşı çalışmaları sonucu hastalıklar neredeyse görülemez seviyeye gelmiştir, ancak sağlık sistemi tam gelişmemiş ülkelerde halen daha bu hastalıklar görülmeye devam etmektedir. bu nedenle hac ve umre ziyaretleri öncesi bu hastalıklara karşı bağışıklık kazanabilmek için aşı uygulaması yapılması son derece önemlidir.

Aşağıdaki sağlık bakanlığı sitesinden hac ve umre aşıları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı