2020 yılı uzman doktor fazla mesai nöbet ücreti

 

uzman doktor nöbet ücreti

devlet memurları mesai usulüne göre çalışırlar ve her devlet memurunun aylık doldurması gereken belirli bir saat vardır. sağlık bakanlığına bağlı çalışanlar büyük oranda nöbet usulüne göre çalıştıkları için uzman doktor nöbet ücreti fazla mesai hesaplamalarında karışıklık çıkabiliyor. aslında fazla mesai nöbet ödemelerini hesapalaması saatlik ücreti bildikten sonra oldukça basittir. sağlık bakanlığı çalışanlarının he ay doldurması gereken mesai saati vardır. bu saat her aydaki mesai günlerinin 8 ile çarpılması ile bulunur. çünkü mesai saati 8 saat üzerinden hesaplanır.

2020 uzman doktor nöbet ücreti hesaplama

ay içerisinde bulunan hafya içi çalışma gününü bulduktan sonra bu sayıyı 8 ile çarpanız gerekiyor. bulunan bu saat değerinin üzerine çalışılan her saat alacağınız fazla mesai ek ödeme miktarıdır. örnek verecek olursak

1 ayda 24 saatlik 10 nöbet tuttunuz diyelim

o ayda 21 adet hafta içi gün var diyelim

21 x8 saat= 168 bu ay doldurmanız gerkeen normal mesai olarak bulunur

ancak siz 240 saat mesai yaptınız yani 72 saat fazla mesainiz var demektir. nöbet ücretinizi bu miktar üzerinden alacaksınız. her ayda farklı sayıda hafta içi bulunmasından mütevellit aynı saat nöbet tutsanızda daha az veya daha çok nöbet ücreti alabilirsiniz.

 

2020 uzman doktor riskli birim fazla mesai nöbet ücreti ne kadar

sağlık bakablığı bünyesinde bulunan personel çalışma yerlerine göre daha yüksek ya düşük maaş veya ek ödemeler alabilirler. bu durum çalışılan birim ile alakalıdır. sadece poliklink yapan yataklı hastası yoğun bakımı olmayan uzman doktorlar ile. servisi ameliyathanesi ve yoğun bakımı olan uzman doktorların aynı ek ödemeyi alması mümkün değildir. bu sebep ile bakanlık riskli birim diye bir ayrıma gitmiştir. belirlenen birimlerde çalışan uzman hekimler fazla mesai nöbet ücretlerini riskli birim saatlik ücreti üzerinden alırlar. riskli birim saat ücretleri devlet memurlarına her sene yapılan ocak ve temmuz maaaşlarıyla birlikte artış gösterir.

aşağıdaki tabloda 2020 yılı ocak ayı uzman doktor fazla mesai saatlik nöbet ücreti gösterilmiştir.

Unvan Normal Nöbet Saatlik Ücret Riskli Birim Saatlik Ücret Dini Bayram Normal Dini Bayram Riskli Birim
Uzman Doktor 21,74tl 32,61 26,09tl 36,96 tl

uzman doktorlar ve büyün sağlık personelleri dini bayramlar gibi özel tatil günlerinde de hizmete ara vermeyen, kendinden akrabalarından ailesinden fedakarlık gösteren çalışanlardır. Sağlık bakanlığı bu duruma sessiz kalmamış ve dini bayramlarda nöbet ücretlerini artmıştır. bu günlerde nöbet tutan uzman hekimler saatlik ücretini yukarıdaki tabloda gösterdiğimiz ücret üzerinden alırlar.

uzman doktor 24 saatlik nöbet ücreti ne kadar

yukarıdaki tabloda verilen ücretler saatlik fazla mesai ücretleridir. genelde uzman doktor nöbetleri 16 saat veya 24 saat üzerinden tutulur. bu sebeple hesaplamayı yaparken saatlik ücret ile nöbet tutulan saati çarparak yapmak gerekiyor. detaylı hesaplama yapcak olursak;

normal birimde 24 saat nöbet tutan bir uzman doktor 24 x 21.74 = 521.76 tl nöbet ücreti alırlar

riskli birimde 16 saat nöbet tutan uzman doktor nöbet ücreti 16 x 32,61 = 521,76 olarak bulunacaktır.

hesaplamanızı yaparken lütfen dini bayram ve riskli birim farkını ayarlamayı unutmayınız.

uzman doktor nöbet ücretleri ne zaman yatar

devlet memurları maaşlarını her ayın 15inde alırlar. yine sağlık bakanlığına bağlı personel bu tarihte sabit ek ödeme alırlar. ancak nöbet ücretleri döemesi daha farklı bir durumdur. her hastane kendi bünyesinde gerekli hesaplar mutemet tarafından yapılıp belirlenen tarihte ödemeler yapılır. e-devlet sisteminde bu nöbet ödemeleri bordro olarak görüntülenememektedir. nöbet paraları çalıştığınız klinikte puantaj olarak öncelikle başhekimliğe ardından mutemetlere ulaşır.

2020 yılı uzman doktor icap nöbeti ücreti

uzman doktorların özellikle periferde tuttuğu nöbetler icap nöbeti olarak geçer. nöbetler de tıpkı diğer nöbetler gibi her yıl gelen ocak ve temmuz zamlarıyla birlikte zamlanırlar.  2020 yılı uzman doktor icap nöbet ücreti en fazla alınabilecek tutar 1044 tl olarak belirlenmiştir.

Aşağıdaki linkleri tıklayarak pratisyen hekim nöbet ücreti isimli yazımıza ulaşabilirsiniz. Sorularınız için sözlüğü okuyabilir veya yazar olarak soru sorabilirsiniz.

Pratisyen Hekim Nöbet Ücreti