Türkiye Büyük Millet meclisi 23 Nisan 1920 Ankara da Hacı Bayram Veli camide kılınan cuma namazının ardından dualarla açılmıştır. Bundan 5 yıl sonra 1929 yılında Çocuklara bayram olarak Atatürk tarafından armağan edilmiştir. 1979 yılında altı ülkenin katılımıyla uluslararası boyuta taşınmıştır. Dünya da ilk ve tek olma özelliği taşır. İçimizdeki çocuğu kaybetmemek adına ne mutlu bize.
Bu sene sanırsam covid-19 sebebi dolayısıyla pek neşeli olarak kutlayamayacağımız ulusal bayramımız.
teşekkürler atam.
İngiliz baskısıyla kapanan meclisi mebusan, güvenli olduğu düşünülen ankaraya taşındıktan sonra açılış tarihi.

Şöyle açılmıştır:“Meclisi açıyorum. Bütün Müslümanların Halifesi ve Osmanlıların Padişahı Sultan 6. Mehmed Han’ın ve İstanbul ile diğer şehirlerimizin kurtarılmasına muvaffakiyet ihsan buyurmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz eylerim”
Sonrasında ne olduğu malum.
1.tbmm'nin Ankara'da açılmasının bir de hikayesi vardır. Mustafa Kemal paşa temsil heyeti ile birlikte Ankara'ya geçer. Mustafa Kemal'in Ankara'ya geleceği haberini alan milli mücadele yanlısı binlerce halk Ankara garı'nda Mustafa Kemal'i karşılamak üzere toplanmıştır. Bu sevgi ve ilgiyle karşılanan Mustafa Kemal o dönemlerde bataklık diyebileceğimiz Ankara'ya meclisimizi açmıştır. çünkü ona duyulan sevgiyi derinden hissetmiştir. hatırlarında Ankaralıların yeri benim için farklıdır demiştir. güvenli olması, İstanbul ve batı cephesine yakın olmasının dışında böyle bir sevgi faktörü de söz konusudur yani. ki ileride de Ankara başkent olarak kabul edilecektir. ki böyle olmasaydı şuan Ankara zannederim ki Anadolu'nun bir çok ilinden daha küçük bir şehir olarak kalacaktı. Ankara'nın merkezinde en yeşil alan olan Mustafa Kemal'in talebiyle yapılan bataklıktan çevrilen Atatürk orman çiftliği'nden de söz etmeden olmaz.