fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

9 + 3 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

24 saat calısmak

 • 24 saat süreli çalışmak sağlık çalışanlarını ve sağlık sektörünü olumsuz etkiler. Her insanın bir biyolojik ritmi vardır ve bundan dolayı doğası gereği bazı ihtiyaçlara sahiptir. Bunların en önemlisi uykudur. Kişinin sürekli olarak gereksinim duyulan en az uyku süresi 6,5 saat olarak bilinmektedir . Günlük uyku süresinde 3 saatlik azalma, kişinin davranışlarını ve performansını etkilemektedir. Gece ve gündüz olayları insanda zihinsel ve işlevsel farklılıklara neden olur. Bazı bilimsel çalışmalarda zihinsel ve işlevsel verimliliğin gündüz ve gece saatlerine bağlı olduğunu , özellikle gece vardiyalarında uyarıya yanıt zamanının uzadığı , bellek işlevlerinin zayıfladığı belirtilmektedir. Böyle olunca kişinin ani karar vermede gecikme ve de hatalar yapma olasılığı artmaktadır. Bu da hem hastalar açısından hemde sağlık çalışanı açısından kötü sonuçlar doğurur. 24 saat çalışma düzeni helede yaşadığımız bu pandemik dönemde çok daha olumsuz sonuçlar doğurabilir. Günü kurtarmak için yapılan bu çalışma düzeni sağlıkçıların psikolojisini bozmakta ve tükenmişlik hissiyatını artırmaktadır.
  katılmadığım bir başlık olmuş. alışılmışlığın dışına çıkmak yaşantıyı değiştirir bu sebeple alıştığımız 24 saat düzeninde devam
  özellike ciddi bir pandemi ile meşgulken 24 saatlik çalışma harakiri yapmaktan bir şey değildir. bir anlık dalgınlığın nelere mal olacağını tahmin etmek zor değil.
  12 saat yerine 24 saat çaılşmak sonrasında 48-72 saat dinlenmek daha iyi olacağı kanaatindeyim. 12 saat sonrası 24-36 saat gibi kısa sürede tekrar hastaneye geri dönme psikolojisi berbat birşey.
  öncelikle srub (sirkadyen ritm uyku bozukluğu) ortaya çıkar bununla birlikteyönetici işlevlerimizin(planlama, strateji üretme, bilgileri düzenleme, organize olma, karar verme, dikkat, problem çözme, yaratıcı düşünme, esnek düşünme, akıl yürütme, soyutlama, yorumlama, tahmin etme, davranışları düzenleme, çevreye uyum sağlama, duyguları kontrol etme ) kontrolünü zorlaştırır. .bu da kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda bozar. .
  Normal mesai artı nöbet ile kesintisiz 36 saat, ayda toplamda 300 küsür saat çalışan bünyeler için bulunmaz nimettir. İnsan fizyolojisine aykırıdır ama biz çok kazanıyoruzdur.
  24 saat boyunca corona yogun bakim veya acil birimlerde calismak akil isi degil. Insani cok fazla yipratiyor ve yoruyor. Umarim biran evvel biter de rahatlariz...
  Berbat bir sistemdir. Özellikle birimde tek çalışıyorsan seni molaya çıkaran yok, yemeğini yanına gönderirler kahve sigara zaten imkansız. Bi de şu dönemde sorumlu Hemşireler dahil 24 saat çalıştırmak caniliktir. En ufak hatada da o yönetim tayfası tepenize binerler. Bitik sağlık sektörümüzde 24 vazgeçilmez bir sistemdir. 3 gün alkışladınız bitti. Şu meslekten hala vazgeçmediysem vicdanım içindir ne üç kuruş maaş ne yediğimiz laflar dayatmalar görev başında cinayetler dayaklar bizi zaten vazgeçirmedi Biz bunlara zaten alışkınız. Siz insanlığınızı çürütmeyin yeter. Baya dolmuşum :(
  google play app store