5-htp (5-hidroksitriptofan), nörotransmitter serotoninin öncüsüdür. 5-htp oral yoldan iyi emilir ve yaklaşık yüzde 70'i dolaşıma katılır. kan-beyin bariyerini kolayca geçer ve merkezi sinir sistemi, serotoninin sentezini etkili bir şekilde arttırır. ticari olarak (bkz:griffonia simplicifolia) olarak bilinen bir afrika bitkisinin tohumlarından üretilir.
depresyon ve anksiyete: 5-htp uykusuzluk, depresyon, anksiyete ve uyku bozuklukları için kullanılır ve vücudunuzdaki serotonin seviyelerini arttırır. bu da özellikle diğer antidepresan ilaçlarla birlikte kullanıldığında depresyon belirtilerini iyileştirebilir.

kilo kontrolü: doygunluk hissini arttırarak obez insanlarda iştahı(tıkınırcasına yeme), kalori alımını, kiloyu azaltmaya yardımcı olabileceği gibi karbonhidrata olan aşırı düşkünlüğün de önüne geçebilir.
fibromiyalji: artan serotonin seviyelerine bağlı olarak ağrı, hassasiyet, uyku, anksiyete, yorgunluk gibi semptomları hafifletebilir.

migren: 5-htp, serotonin seviyenizi artırarak daha az migren atağı geçirmenize yardımcı olabilir.
uyku problemleri: 5-htp, önemli bir uyku düzenleyici hormon olan melatonin üretimini artırarak uykuyu artırabilir.
dikkat!bazı ilaçlar serotonin üretimini arttırır. bu ilaçları 5-htp ile birleştirmek vücudunuzda tehlikeli serotonin seviyelerine neden olabilir. buna potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durum olan (bkz:serotonin sendromu) na sebep olabilir.

vücudunuzun serotonin seviyelerini artırabilecek ilaçlar arasında bazı antidepresanlar, öksürük ilaçları veya reçeteli ağrı kesiciler bulunur. 5-htp uykuya meyili arttırdığı için makine ve araç kullanımında dikkat edilmelidir. diğer ilaçlarla olumsuz etkileşim potansiyeli nedeniyle, 5-htp takviyeleri almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

önerilen doz miktarları
kilo yönetimi: 250-300 mg, yemekten 30 dakika önce.
ruh hali geliştirme: 50-100 mg, yemeklerle günde 3 kez.
fibromiyalji: semptomların giderilmesi: 100 mg, yemeklerle günde 3-4 kez.

migren: 100-200 mg, yemeklerle günde 2-3 kez.
uyku sorunları: 100–300 mg, yatmadan 30-45 dakika önce. etkinliği artırmak için gaba ile alın (bkz:gama-aminobutirik asidin) .
önemli: 5-htp bitkisel bir içerik olması sebebiyle merdiven altı üretimlere itibar etmeyiniz(kontaminasyon riski, uygun olmayan doz ya da içerik ihtimali).
dip not: paylaştıklarım sadece bilgi amaçlıdır. eksiksiz tıbbi bilgi ya da tavsiye vermem mümkün değildir. eksiksiz tıbbi bilgileri ve tavsiyeleri her zaman reçete yazan hekiminizden veya eczanızdan almanız gerekir. görsel
kaynaklardan bir tanesi