fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

8 + 12 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

2020 9. Ayda Hangi Aşı Yapılır, 9. Ay Kızamık Aşısı Kaldırıldı mı?

9. ayda hangi aşı yapılır

9. ayda hangi aşı yapılır? bebeklerde 9. ay aşısı artık günümüzde yapılmıyor. 9.ay aşısı olarak bilinen aşı kızamık aşısı ve kızamık salgınıı günümüzde neredeyse sıfıra indirildi. bu sebeple aşı uygulaması kaldırıldı. devletlerin gelişmişlik düzeyi aşı politikaları üzerinden ölçülür. ülkemiz özellikle 2002 yılından sonra bu konuda atılım yapmış ve herkese aşılama hizmeti sunmuştur. günümüzde aile hekimliği sistemi aşılama işlerinini merkezidir. aile hekimleri kendi nüfuslarına kayıtlı olan bütün bebeklerin takibinden sorumlululardır. bu takiplerde çocukları belirli periyotlarda çağırırlar ve rutin kontrollerin gerçekleştirirler. bu kontorllerinin arasında aşı takvimide vardır. son yıllarda en çok merak edilen konu 9.ayda hangi aşı yapılır olmuştur.

bebeklerde 9. ay aşısı ne zaman yapılır

bu sorunun cevabı günümüzde karşılıksız olarak değerini koruyor. tamamıyla kontrol altına alınan kızamık vakaları ile beraber bebeklere uygulanan 9.ay kızamık aşısıda artık yapılmıyor. ne zamana kadar yapılmayacağıda vakaların seyrine göre değişecek, istanbul veya başka bir vilayette görülecek vakalar aşı kampanyasının tekrar başlamasına sebebiyet verecektir. bazı hastalıkların seyrinden ötürü artık aşıların yapılmasına gerek yoktur. kızamık büyük ölçüde yenilen bir aşı olduğundan aşılama ihtiyacı ortadan kalkmıştır.

2011 yılında istanbulda 19 vaka görülmüştü

9. ayda hangi aşı yapılır

2011 yılında istanbul ve çevresinde görülen 19 adet kızamık vakası sonucu bu bölgede çok acil aşıuygulamasına başlanmıştı. il sağlık müdürlüklerine sağlık bakanlığı tarafında gönderilen bildirimler sonucu  9-12 ay arasında bulunan bebekler sağlık ocakları ve toplum sağlığı merkezleri tarafından takip edilerek aşılandı. İlk olarak bir öğrencide görülene kızamık vakası, aynı okulda ki yüzlerce çocuğu tehdit etmiş ve tüm okul aşılanmıştı.

kızamık salgını 1988 yılında başladı

ülkemizde ilk kızamık vakası 1988 yılında görüldü. 1988 yılına kadar görülmüş en büyük salgınlardan birisi olarak da kayıtlara geçti. tahmini olarak 30 bin kişiye bulaş olduğu düşünülmek ile beraber çağın en korkulan hastalığı olarak kayıtlara geçti. Sağlık bakanlığı yürüttüğü aşı çalışmaları ile 2007 yılında vaka sayısını kontrol altına aldı. 2007 yılında görülen kızamık vaka sayısı 4 olarak kayıtlara geçti ve tüm ülke derin bir nefes aldı.

kızamık sadece bebekleri değil yetişkinleride ilgilendiriyor

9. ayda hangi aşı yapılır

kızamık salgını ülkemizde başarılı çalışmalar sonucu pandemi olmaktan çıksada, diğer ülkelerin bu pandemiyi önemsememesi bir çok riski beraberinde doğuruyor.

1990 yılına kadar ülkemizde uygulanmayan 9. ay aşısı yani kızamık aşısı, şimdi yetişkin olmuş ve aşıyı uygulatmamış bireylerde risk doğuruyor. Sağlık bakanlığı’nda görevli pandemi kurulu üyesi prof. dr. mustafa bakır, bu kişilerin hastalıktan etkilenebileceğini ve dikkatli olmaları gerektiğini iletiyor.

aşı karşıtları ve suriyelilerin aşısı

aşılama konusunda devletlerin en korktuğu kişiler aşı karşıtları ve aşı karşıtı gruplardır. bazı kişiler kendine özgü sebeplerden dolayı aşıya karşıt duruş sergilerler. oysa aşılama olayının doğasına terstir bu durum. aşı toplum sağlığının tamamını korumaya yönelik bir politikadır. 1 çocuğun bile aşısız olması toplum için büyük bir tehlike yaratabilir. Türkiy emevcut hali ile bu durumdan en müzdarip ülkedir. 2013 yılında suriye savaşıyla birlikte ülkeye 5milyona yakın suriyeli mülteci gelmiştir. bunların büyük çoğunluğunu çocuklar ve kadınlar oluşturmaktaydı. bu çocukların aşısız olması türkiyedeki çocuklar için büyük risktir. bu sebeple 9. ay aşısının yeniden aşı takvimine alınması gündeme gelebilir.

aşı takvimi

her ülkenin sağlık politikasına göre belirli bir aşı takvimi vardır. çocuklar bebekler bu aralıklarla hastaneye veya sağlık kuruluşuna çağrılıp aşılanırlar. ülkelerde görülen hastalıklar değişlenlik göstermesi nedeniyle aşı takvimide değişir. 9. ayda hangi aşı yapılır sorusuna cevap aradık çünkü daha önce bu aşı aşı takvimindeydi ancak güncelleme ile beraber aşı takviminden çıkarıldı. aşıların takvimde olup olmadığını takip edebilmek için en doğru ve güvenilir kaynak sağlık bakanlığının resmi sitesidir.

sağlık bakanlığı aşı takvimi

arama sorguları: 9. ayda hangi aşı yapılır? , 9.ay kızamık aşısı kaldırıldı mı ?

google play app store