fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

4 + 4 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Ağaçlara Aşı Ne Zaman Yapılır? Ağaç Aşılama Çeşitleri Kalem Yaprak Aşı

ağaçlara aşı ne zaman yapılır

Ağaç aşılama için en doğru zaman ağacın bunu istediği zaman olduğu gibi mevsimsel zamanlarla uyumuda önemlidir. Ağaç aşılaması ne zaman yapılır, ağaç nasıl aşılanır hepsini size anlatmaya çalışacağız.

Ağaç aşısı neden yapılır

İlk olarak ağaçlar aşıya neden gereksinim duyar bununla başlayalım. Meyve veren ağaçlar için aşı verdikleri meyvenin cinsinin daha iyi olması veya farklı meyveleri vermesini sağlamak amacıyla yapılır. Eğer aşı uygulanmazsa ağacın vereceği meyve yabanileşebilir ve tüketilemez atıl konuma gelir. Kısaca, ağaç aşısı lezzetli meyveler tedarik edebilmek için gerekli bir uygulamadır.

Ağaçlara aşı ne zaman yapılır

Bu sorunun cevabı mevsimlerde saklıdır. Tarın işi ile uğraşan çiftçiler için zaman kavramı en önemli kavramdır. Bir ağaçtan alınan verimin maksimum seviyeye çıkması için yapılması gereken en önemli kriter aşılamadır. Bu aşılamalar için doğru zamanlar ise Nisan ve Mayıs aylarıdır. Eğer doğru uygulama yoluyla nisan ve mayıs aylarında aşılama yapılırsa ağaçtan alınan verim çok daha üst seviyelere çıkacaktır.

Ağaç aşılamanın amaçları nelerdir

  • Doğru isme ve türe uygun fidan yetiştirebilmek
  • Çoğaltılması zor olan ağaç ve fidelerin üretimini sağlamak ve türlerinin yok oluşunu önlemek
  • Yeni çeşit ağaçlar üretebilmek
  • Ağaç ve fidelerin ıslah çalışmaları zamanında seçilecek olan çöğürlerin gelişimini hızlandırmak
  • Ağaçların zarar görmüş kısımlarının onarımı

Ağaç aşılaması nasıl yapılır

Ağaç aşılama her yiğidin harcı değildir. Son derece datay ve titizlik gerektiren teknik bir iştir. Belirli kuralları vardır bunlara riayet etmek gereklidir. Ağaç aşılama nın çok fazla alt dalı vardır ancak bu alt dallar genel anlamda iki alanda birleşir. Bunların ilki kalem aşılama ikincisi yaprak(göz) aşısıdır.

Kalem aşısı, henüz genç ağaçların genç dallarını alma yoluyla aşılanmak istenen ağaca uygulanması yöntemidir. Kalem aşısı kendi içinde çoban, yarma kalem ve İngiliz yarma kalem aşısı olmak üzere 3’e ayrılır.

Yaprak aşısı, henüz daha tam olgunluğa ulaşamamış tabiri caizse körpe olarak adlandırılan fidanlara uygulanan aşı türüdür. Yaprak aşısıda kendi içinde sürgün ve durgun aşı olmak üzere ikiye ayrılır. Bu uygulama türlerinde aşı son derece titizlik ile uygulanmalıdır. Aksi durumda fidandan alınacak verim sıfıra kadar indirilebilir.

Arama sorguları: ağaçlara aşı ne zaman yapılır, ağaç aşılama çeşitleri, ağaç aşılama zamanı

google play app store