amilaz nedir, pankreas tarafından salgılanan bir enzimdir. kan tahlili sonucu doktorların muhakkak baktığı değerdir. yapısı protein'dir. görevi, besinlerin içeriklerini ince bağırsak vasıtasıyla sindirerek parçalar. aslında parçalamayı sadece karbonhidratlar üzerine yapsada bazı hastalık durumlarında farklı görevleride üstlenir. çalışma sistemi; pankreastan salgılanan enzimler ile sindirimi ince bağırsakta parçalama yoludur. pankreasında sorun olan kişilerde amilaz değeri ya artar yada düşer. buna en büyük örnek (bkz:igg4) değerinin yükselmesine bağlı (bkz:otoimmün pankreatit) 'tir. amilaz'da igg4 değerinin yükselmesi gibi pankreas sorunlarında yükselir.
pankerastan şüphenilen her hastalık durumunda doktorlar muhakkak amilaz ve (bkz:lipaz) değerlerine bakarlar. bildiğiniz gibi çaresi olmayan kanser türlerinden biridir pankreas kanseri . kanda belirli bir oranda her zaman amilaz bulunur. ancak oluşan problemlerde bu amilaz referans değerinin ya üstüne çıkar yada düşer. böylece pankreasta bir sorun olduğu ortaya çıkar.
acil serviste ve cerrahi pratiğinde sık bakılan laboratuvar tetkikidir.
en çok pankreas ve tükrük bezlerinde, az mikarda over,testis,fallop tüplerinde bulunur
(bkz:akut pankreatit) te peritonda biriken sıvıdan kana geçerek yüksekliğe sebep olur. ilk 12 saatte 3 katına çıkar, 72. saatte düşmeye başlar

amilaz düzeyi ile akut pankreatitin seyri şiddeti göstermez.
ayrıca akut kolesistit kolanjit durumunda da yükselebilir
(bkz:amilaz yüksekliği)sadece pankreas kanserinde değil(bkz:akut pankreatit) de de yükselir. acil serviste ve cerrahi pratikte sık bakılan bir laboratuvar değeridir.
akut pankreatit