fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

16 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Anatomi ezberi yapmak

 • Yorucu, bezdirici ama bir o kadar da keyifli bir iştir.

  Netter'i elinize alırsınız, "ne diyo la bu" dersiniz evvelden. Sonra inceledikçe görürsünüz ki o kusmuk gibi kelimeler, "impressio ligamenti costaclavicularis" ler, "Tuberositas phalangis distalis"ler, hepsi anlam kazanıyor.

  Beyninizde yeni boğumlar oluşturmak sancılı bir işlemdir elbette, ama bunun sonucunda gelen özgüven, "var mı ulan bi hasta, iyileştireyim" diye bağırma isteği (buna henüz muktedir olamamış olsanız da) müthiş bir histir.

  Tıpçının ezber serüveni komiteden komiteye devam eder efendim. Zira bu keyifli çile (bkz:mozoşizm) ömrünün sonuna kadar devam eder. Bir süre sonra mantık kurma çabası yetersiz kalır ve kendince çıkar yollar arar, blog blog, forum forum gezer çünkü o zaman henüz (bkz:medi sözlük) yoktur. Bazen saçmalar, bazen sabahlar. Sabahladıktan sonra zaten saçmalamaya başlar. Neyse ki diğer arkadaşları da sabahlamıştır da, hep beraber saçmalarlar. Ortamda sırıtmaz fukara. Neyse çok uzattık, Saçmalayınca da şöyle kısaltmalar ortaya çıkar:


  Samsun(scaphoid) limanında(lunatum) top(triquetrum) patladı(pisiforme) trabzon(trapezium) treninde(trapezoideum) cin(capitatum) hortlası(hamatum)


  Görenler sadece anatomi sanmasın, bunun bir de biyokimyası var ki, o edebiyatı bile yapılamayacak kadar zor...
  Allahım ne günlerdi sınava hazırlanırken yurttaki dolabının kapağına iskeklet çizer karşısında kendi kendime konuşurdum. O aort bu klavikula... neticede zorla gectigim ders.
  Netter , sobotta gelir aklıma bende netter vardı çizimleri harikaydı ama asıl materyali olan kadavrayı ilk defa görünce çok ilginç hissetmiştik. Anatomiyi ezberlemek görsel hafızayla ve çok tekrarla mümkün çok zorlandık ama bi kere öğrenince insan kolay kolay unutmuyor. Hey gidi anatomi sözlüleri yıllar çabuk geçiyor...
  Lise 1 her şeyi ezberlettiler. Enjeksiyon yapılan kaslar hariç aklımda sadece musculus sternoclouideomastouideus kaldı. Özellikle 2 yıl üst üste sordukları için hayvan gibi ezberlemişim. Sohbet arasında bunu söylüyorum bazen bayağı eğlenceli oluyor :)
  google play app store