Sağlık profesyonllerinin hastanın öyküsüne yönelik yönelttiği sorulardır.
Yaş, geçirilmiş hastalıklar, kullanılan ilaçlar, aile öyküsü gibi
Özelde serviste çalısırken didik didik sorduğumuz sorular ama hastanın cevap vermekte zorlandığı yok dediği hastalıkların aslında var oldugu kullandığı ilaçlarla ortaya çıkan bilgiler??bir poşet düzensiz karışık ilaç torbası geliyor aklıma arayıp doktora günde kaç kez aldıgından bugun kullanıp kullanmama durumunuda sorguladıgımız sorular ?
annemnez= hastanın kendınce işine gelen cevaplar. neden kendınce; soylerse belki ameliyatı falan gecikir. peki amelıyatını geciktirmesin diye söylemek istemediği ilaç aspirin:)
Tıp fakültelerinde "Doğru anamnez tanıyı %90 koydurur. " Diye öğretilir ve gerçekten de doğrudur. Ancak maharet doğru anamnezi alabilmektedir. bizim vatandaştan anemnezi doğru ve eksiksiz alabilene helal olsun:)
Anamnez alırken hastayla baş başa kalmak gibi bir kural var mı bilmiyorum ama olmalıdır. Çok defa sigara ve alkol kullanan gençlerin alınan anamnezde aileleri yanlarında olduğu için bunlara yalan cevap verdiğini duydum...
genelde stajyerken haşır neşir olduğumuz,hiç bir sorusunun,hiç bir sayfasının boş bırakılmaması gereken,aksi taktirde sorumlu tarafından dünyanın sonu gelmiş gibi tepki görmene sebep olan formdur