sinir sistemi, kırmızı kan oluşumu, bağışıklık sistemi gibi birçok faaliyeti vardır. beslenme yolu ile normal seviyelerde tutulabilir fakat emilebilmesi için intrensek faktör olması gerekli. oral, ıntramüsküler veya puff formu vardır. özellikle son zamanlarda puff kullanımı artmakta. enjeksiyon yaptırmak yerine puff kullanmayı tercih ediyorum. dilaltı sıkıldığında emilimi sağlanıyor, intrensek faktör eksikliğiniz olsa dahi. b12 eksikliğinde başlıca belirtiler ise (bkz:pernisiyöz anemi) , çabuk yorulma, halsizlik, unutkanlık sayılabilir. Hangi besinlerde bulunur diye bakacak olursak; yumurta, karaciğer gibi sakatatlarda, süt, yoğurt sayılabilir.
B12 vitamini havyansal kaynaklarda bulunur. Bitkisel kaynaklarda olanlar cok azdir ve inaktif sekildedir vücudumuz emilim yapamaz. Bu sebepten vegan ve vejateryenler b12 takviyesi alırlar.
Annemin unutkanlık yaşadığı için başvurduğu ilaç. Doktorun söylemine göre vücuttaki b12 vitamin eksikliği unutkanlık yapıyormuş
istiridye de b12 vitamininden oldukça zengin bir besindir. Kilo kaybı ameliyatı-gastrointestinal cerrahi geçiren, (bkz:çölyak hastalığı) veya(bkz:crohn hastalığı) gibi sindirim bozuklukları olan hastalarda b12 vitamini eksikliği yaşanır. yüksek doz alınan (bkz:folik asit) , B12 vitamini eksikliğinin bir işareti olan (bkz:megaloblastik anemi) yi düzelterek aslında var olan B12 vitamini eksikliğini gizleyebilir. Ancak folik asit, B12 vitamini eksikliğinin sinir sisteminde neden olduğu hasarı düzeltemez. Bu nedenle, yetişkinler günde 1.000 mcg'den fazla folik asit almamalıdır.
b12 vitaminiyle birlikte alınmaması gereken ilaç gurupları:
-(bkz:kloramfenikol) gibi antibiyotikler,
-(bkz:omeprazol) , (bkz:lansoprazol) gibi (bkz:proton pompa inhibitörleri) ,
-(bkz:simetidin) , (bkz:famotidin) , (bkz:ranitidin) gibi (bkz:histamin h2 reseptör antagonistleri) ,
-(bkz:metformin) gibi (bkz:biguanidler) .
edit: devrik cümleler düzenlendi.