ben şahsen yeni bir bilgisayar almaya gittiğimde görevliye şusu busu iyi olsun diyorum ve bence çoğumuzda bu şekilde isteğini anlatmaya çalışıyor. peki şu bu dediğimiz ekipmanlar aslında ne ve ne işe yarıyorlar?
ANAkart:
anakart bilgisayarın tüm parçalarını üstünde bulunduran ve bilgisayarın en önemli olan devre kartıdır. Anakart olmadan hiçbir sistem çalışmaz. Kısacası anakart bilgisayar birimlerini çekip çeviren ve tüm dağılımlarını sağlayan önemli bir parçadır.
güçkaynağı: adı üstünde bilgisayara güç veren parça yani bilgisayara elektrik gitmesini sağlıyor ve elektrik yoksa bilgisayar yok bu parça şebekeden elektriği düşürerek diğer tüm parçalara dağıtır.
işlemci: Bilgisayarın beyni olarak nitelendirilen işlemciler olmadan hareket dahi edemez. Tıpkı insanların beynine benzetilen bu durumda nasıl ki insan beyni olmadan hiçbir işleme ve harekete tabii tututalamayacağı için , işlemciler de aynı kafededir. Klavyeden basmış olduğunuz bir tuş ile fareyi hareket ettirdiğiniz alanlar dahil tüm işlemler iletilir ve çok kısa bir süre içerisinde eyleme dönüşerek çalışır.
ram (random acces memory):
Bilgilerin depolandığı geçici olarak tutulduğu hafıza türüdür.Çalışan programlar ve işlemler RAMa kaydederek belirli bir süre hafızasında tutar.
FAN (SOĞUTUCULAR):Bilgisayarı soğutmaya yarayan birime Fan denir.Fanlar bilgisayarın içerisine monte edilmiş,parçaları soğutmak için görev yapan iç donanım birimidir.
Ses kartı:
Bilgisayarda bulunan dijital ses verilerini analog ses sinyallerine ve aynı zamanda analog ses sinyallerini de bilgisayarda işlenebilecek dijital sinyallere dönüştüren iç donanım birimidir.
Ekran kartı:
bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan iç donanım birimidir.