Kuru hava Burun karıştırmaBuruna alınan darbelerAkut sinüzit (sinüs enfeksiyonu)AlerjilerYüksek tansiyonAspirin kullanımıHemofili gibi kanama bozukluklarıKan inceltici ilaçlarAmonyak gibi kimyasal maddelere maruz kalmaKronik sinüzitKokain kullanımıSoğuk algınlığı gibi durumların tetiklediği durum
bende genelde strese bağlı oluyor
Burun kanamasında ilk yardım:
-hastayı sakinleştirin ve oturmasını sağlayın,
-başını öne doğru eğmesini ve burun kanatlarını en az 10 dakika sıkmasını isteyin,

-10 dakikanın sonunda burnu bırakmasını isteyin. Kanama devam ediyorsa ikinci bir 10 dakika işleme devam edin. Genellikle bu aşamada durur.
-hava yolunun açıklığını sağlayın.
-112’ye haber verin.
şimdi gelelim efsanelere:
-baş geriye doğru yatırılmaz. Nedenine gelince; hasta başını geriye doğru yatırdığında kan görmezsiniz. Her ne kadar bu kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olsa da kanama bir baskı ile karşılaşmadığı için hemen durmaz ve ne kadar süre ile ne miktarda kanadığını bilmeniz için müneccim olmanız gerekir. Kanama mideye dolar. Mide kan yemek ya da içmeye programlı olmadığı için bu mideyi tahriş eder ve bulantı/kusma hissi başlar. Kusma ile kafa içi basınç artacağı için kanama tekrar başlar. Bu kısır döngü böyle sürüp gider. Yani azizim, siz siz olsun burun kanamasında kafayı geriye yatırmayın.
-burnun içine pamuk, bez ya da yabancı herhangi bir cisim sokmayın. Bu daha çok travmatize edici olacaktır.
görsel