Çift Görme(Diplopi) Neden Olur? Sebepsiz Çift Görme ve Beyin Tümörü

çift görme diplopsi belirtileri ve tedavisi

diplopinin olarak bilinen çift görme, bir çok hastalığın habercisi olabilir. Göz Hastalıkları uzmanı Dr. Zeynettin Çetin, çift görme problemi yaşayan kişilerin bu belirtileri yaşamaya başladıklarında önemsemeleri gerektiğini ve tedavi hakkında bir uzman göz doktoruna danışmaları gerektiğini belirterek, çift görme hakkında detaylı bilgiler verdi.

göz bölgesinde ki görme ekseninin hasar alması ile meydana gelen diplopi(çift görme), günümüzde önemsenmeyen bir göz hastalıkları olgusu olarak yerini koruyor. Ancak önemsenmeyen bu sorun aslında büyük sorunların habercisi olabilir ve ihmal edildiği her gün sorunların daha da büyümesine yol açabilir. Medi Sözlük yazarı op. dr. zeynettin çetin, diplopi hakkında herkesin merak ettiği tanı e tedavi yöntemlerini sizler için aktardı. işte zeynettin çetinin, açıklamaları…

diplopi(çift görme) belirtileri

göz bölgesinde bulunan görme ekseninin hasarı ve kırma kusurlarından meydana gelen çift ve bulanık görme hastalığı, yanında bir çok belirtiyide getiriyor. çift görme belirtisi yaşayan hastalarda ilk düşündürücü bulgu olarak beyinsel sorunlar ve hastalıklar düşünülüyor. bu hastalıklar arasında ise en ön plana çıkan hastalık beyin tümörleri. beyin tümörlerinin sebep olduğu çift görme sorunu; dalgalı nesneler, bulanık görme, baş bölgesinde oluşan ağrılar, gece görmede zorluk, tünel görme ve uzak ile yakını net görememe gibi belirtiler veriyor. bununla beraber en sık karşılışalan belirtilerin başında ışığa karşı aşırı hasasiyet ve göz yaşı esksikliği yani göz kuruluğu da büyük diplopi belirtisi.

çift görme nedeni beyin tümörü olabilir

diplopi, beyin dokusu etrafında oluşan kitle dokularından kaynaklanabildiği gibi göz bölgesi etrafında ki kitlelerdende meydana gelebilir. aynı zamanda beyin sinirleri ve göz etrafında oluşan diğer hastalıklarda çift görme sebebi olabilen durumlardan. en önemli kaynağı olarak bilinen beyin tümörleri, hastalığın en önemli ve ilk bulgusu olarak biliniyor.

şeker(diyabet) hastaları ve yüksek tansiyon hastalarının sık karşılaştığı damar tıkanıklığı diplopinin en önemli nedeni. hipertansiyon hastalarının yüksek tansiyon şikayetlerini farketmemeleri veya ilaçlarını zamanında kullanıp tansiyonlarını kontrol altına almamaları beraberinde damar sorunlarına yol açtığı için beyin damarlarında hasara yol açıyor ve sonucunda diplopi(çift görme) meydana geliyor.

tek gözde ve çift gözde çift görme

çift görme tek göze has bir olgu olduğu gibi çift gözdede meydana gelebilir. bu hastalık için önemli bir ayırt edici tanı olarak görülüyor. hastalar bu süreci tek gözlerini kapattıklarında açık olan gözleri ile bulanık görme olarak tanımlıyor. ancak bu durumda hastada beyin sinirlerinde oluşan hasardan önce hastanın göz bozukluğu yaşadığı düşünülmelidir. bu hastaların öncelikli olarak bir göz doktoruna görünerek gözlük kullanmaları tavsiye edilmektedir.

çift görme tedavisi

çift görme tedavisi

diplopi(çift görme) tedavisi hastalığın oluş olgusuna göre farklılıklar gösteriyor. ilk olarak hastalığın hangi sebep ile ortaya çıktığı araştırılmalı ve kesinleştirilmelidir. kesinleşen bu olgu sonrası altta yatan sebebe göre tedavi süreci başlanmalıdır.

çift görme sorunu eğer altta yatan bir hastalık sebebi ise hastalığın türüne göre tedavi süreci başlıyor. hasta bir süre bu süreçte izleniyor ve tedaviye nasıl cevap verdiği gözlemleniyor. hasta olumlu yanıt veriyorsa tedavi süreci hastalık yenilene kadar devam ediyor. ancak hasta tedaviye yanıt vermiyor ise başka sorunlara geçiliyor. aranan diğer sorunların başında göz bozuklukları yer alıyor.

özellikle göz bozukluğu var ise gözün derecesine göre gözlük kullanılması ve göz kaslarına uygulanan cerrahi müdahale çift görme sorununu bütünüyle ortadan kaldırabiliyor.

çift görme diplopi doktorları

siz de çift görme yani diplopi hastalığından müzdaripseniz size en yakın göz hastalıkları uzmanından randevu alabilirsiniz. göz uzmanları öncelikle başka hastalıkları dışlamak adına size detaylı göz muayenesi yaparlar. daha sonra hastalığınıza göre tedavi verirler. çift görme ani gelişmemişse ve ara ara oluyorsa acil serviste tedavi edilecek bir durum değildir. şayet bu durum ani gelişmiş ise acil servise başvurmalısınız. büyük şehirlerde ve tıp fakültesi hastanelerinde eğitim ve araştırma hastanelerinde haftasonu dahil mesai saatlerinde acil durumlar için danışmanlık veren bir göz doktoru bulunmaktadır. aşağıdaki linkten e devlet üzerinden hastane randevusu almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

E-devlet randevu