fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

7 + 8 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

corona salgını ne zaman bitecek

 • herkesin aklında olan ancak cevabı bilinmeyen soru. bilim kurulu üyesi levent yamanel 3 ay içinde kontrol altına alınabileceğini söylüyor ancak bu da yüzlerce tahminden biri. bazıları ise kendini felaket senaryolarına inandırmış, 1 yıl böyle devam edeceğini, ekonominin tamamen çökeceğini düşünüyor.


  kesin tarih vermek zor olsa da şöyle bir tahmin yapılabilir. şimdi Çin'de bu süreç ortalama 3-4 sona erdi ve kontrol altına alındı. bizim ülkede işler biraz geç işler o yüzden normal değeri 3-4 ile çarparsak ortlama 9-12 ay ediyor. bizde martta vakalar ortaya çıktığını düşünürsek kasım gibi bitmesi muhtemel. tabi bu sadece bir tahmin. her an herşey olabilir.
  cumhurbaşkanı bayramdan sonra normal hayata dönmeyi bekliyoruz dedi ama neye dayanarak kime güvenerek dedi bir fikrim yok
  bizde bu gevşeklik olduktan sonra, tedbirler de çok geriden geltikten sonra 3-4 aya bitmeyeceği garanti. sonrasında ise ekonomi sorunu ile yüzleşilecek..
  Edinilen bilgiye göre, “normalleşme süreci”, Ramazan Bayramı’nı müteakiben başlayacak, Kovid-19 aşısının bulunacağı tarihe kadar 4 aşama içinde hayata geçirilecek. Aşamalar şu şekilde hayata geçecek: Aşama 0 (Hazırlık dönemi): 4-26 Mayıs 2020, Aşama 1: 27 Mayıs-31 Ağustos 2020, Aşama 2: 1 Eylül-31 Aralık 2020, Aşama 3: 1 Ocak 2021 - Kovid-19 için aşının geliştirilerek uygulandığı tarih (şayet 1 ve 2’nci aşamada aşı henüz geliştirilerek uygulanmamış ise). İcracı olarak İçişleri Bakanlığı’nın göründüğü çizelgede, 27 Mayıs-31 Ağustos arasındaki 1. aşamada, restoran ve kafelerin mesai saatleriyle sınırlı olmak üzere ve katı fiziki mesafe koşuluyla açılması öngörülüyor. Bu aşamanın, 14 gün boyunca Kovid-19 pozitif vaka ortaya çıkmaması halinde hayata geçirilmesi öngörülüyor. Çizelgeye göre 1 Eylül- 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki 2. aşamada ise restoran ve kafeler için fiziki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak saat sınırının kaldırılması planlanıyor. Bunun için de 30 gün yeni Kovid-19 vakası görülmemesi gerekiyor. İçişleri Bakanlığı’nın örnek çizelgesine göre, 3. aşamada da restoran ve kafeler fiziki mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak herkese (yaş sınırı uygulanmadan) açılacak. 2021’de başlayacak. 3. aşama için öngörülen bu plana göre de ülke genelinde pozitif vaka çıkmaması beklenecek. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş da, AVM’leri 8 - 15 Mayıs arasında kontrollü olarak açmaya hazırlandıklarını belirterek, “İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkeler kademeli olarak alışveriş merkezlerini açtı. Burada amaç gelir beklemek değil. Hayatın yavaş yavaş normale döndürülmesini sağlamak” dedi. Türkiye’de de sinema, gastronomi ve çocuk oyun alanlarını daha ileri tarihe bırakıp normal alanları açmayı planladıklarını açıklayan Altaş, şöyle devam etti: “Ancak kurallar ve hijyen önlemleri çok sıkı olacak. Maske dağıtılacak, belli mesafeler konulacak. Belli aralıklarla müşteri alınacak. Bu konuda Bilim Kurulu, kamu ve perakendecilerle konuşuyoruz. Kamu tarafında kontrollü açılabileceğine yönelik görüşler var. Perakendecilerin de görüşlerine kulak vererek, ciddi kontrollerle ve şartlara uyularak kademeli olarak açmayı planlıyoruz.”
  google play app store