yoğun bakımda covid19 tedavisi gören hastalar yüzükoyun yatırılıyormuş. az önce haberlerde izlediğime göre bu şekilde akciğerler daha fazla nefes alıyormuş. ayrıca bu hastalığın her döneminde yani başlangıçtan en ağır döneme kadar uygulanmalıymış.
görsel
yanlış uygulama. mantıken; yüzüstü yatırıldığında akciğere binen yük ve baskı artar. buda solunumun artırma değil düşürmeye sebebiyet verir.

en güzel örnek (bkz:koah) hastaları. yüzüstü yatırın 1 saat içinde ölürler. onun yerine dik konumda oturturlar...
resmi görünce ilk aklıma gelen acil bir durumda hastaya müdahale etmenin ne kadar zor bir pozizyon olduğunu idi.
Bakanlığın covid-19 rehberine göre:
“Akciğer tutulumu olan entübe edilmemiş hastalarda prone pozisyonu uygulanmasının hipoksi üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Hastalara entübe olmasalar da, günlük uzun süreler prone pozisyonu verilmelidir. Mekanik ventilasyon altında ağır ARDS olgularında (PaO2/FiO2<150) kontrendikasyon yok ise günlük 12 saatten fazla prone pozisyonu uygulanmalıdır.”
(bkz:reverse-cpr) (bkz:ters kpr) olarak da bilinen (bkz:prone kpr) , en basit anlamı ile yüzüstü pozisyonda yapılan KPR olarak tanımlanabilir.
Neden tercih edilir?
-kpr’a bir an önce başlamak için,
-hastayı çevirmek için o an için yeterli personel mevcut değilse, sağlık personelinin ve hastanın pozisyonla ilgili güvenliği sağlanamıyorsa,
-hastayı çevirme esnasında mevcut katater, damar yolu gibi girişimlerin zarar görme ihtimaline karşı hastaya bu pozisyonda kPR uygulanabilir. görsel


Ters Kpr
Prone pozisyonu covid olsun veya olmasin yogun bakim unitelerinde kullanilan bir pozisyon. Belli araliklarla, saturasyon takibine gore pozisyon degisikligi saglanir. Prone pozisyonunun amaci mekanik ventilator destekli hastalarda akciğer basisini azalmasi, gogus duvari ve akciger mekaniklerinin transpulmoner basınca daha uyumlu olmasi, akciger perfuYonunun daha homojen olmasi akc korumada daha etkili. Ayrica sekresyon drenaj yontemini de kolaylastirmakta. Velhasil guzel bir pozisyondur, hemsire, hekim ve yardimci personel ile birlikte verilir.