tamamıyla rakibini yanıtmak için uydurulan bilgi demek. dikkat; güvendiğiniz dağlara kar yağabilir
aynı zamanda adıyamanda bir ilçenin ismi
anlamadığım bir şekilde eklediğim videonun silindiği ve değiştirilen başlıktır. tekrar eklenmesi gerektiğini düşündüğüm için bknz:
[embed_basic url=www.youtube.com/embed/hbx5j82HLrw?]
Dezenformasyon kısaca art niyetli bir şekil de hedef kitleyi yanıltmak ve yanlış bilgilendirmektir.

Kara propaganda olarak da nitelendirebileceğimiz dezenformasyon politikacılar, devletler, hackerlar, normal halk, ekonomistler gibi çoğu kişi ve alan tarafından kullanılan yıldırma ve yıpratmayı amaçlayan yanlış bilgiler ve yalan görsel kaynaklar içeren haberler ve yayınlara verilen isimdir. Örnek verecek olursak Amerika’nın Saddam üzerinde oynadığı oyundan bahsederek Irak sınırları içerisinde kitle imha (biyolojik) silahları olduğunu iddaa ederek Irak işgal planı hazırlaması ve manipülasyonları medya üzerinde dezenformasyona uğratılmış haber metinleri ile sağlayarak halk onayını alıp tüm dünyaya işgalin legal olmasını dayatması ve işgalin ardından yapılan bu işgalin sebepsiz yere olduğunu aslında kitle imha silahlarının Irak’ta bulunmadığını açıklaması verilebilir fakat bunların sadece sözde kalması ve istenilen hedefe ulaşılması dezenformasyonun amacına ulaştığının göstergesidir.

Önem ile dikkat edilmesi gereken hususlar içerisinde dezenformasyonun diğer yöntemler olan misenformasyon ve manipülasyon ile farklılıkları olduğundan birbirleri ile karıştırılmamasıdır.

Misenformasyon: Yanlış bilginin kasıtsız olarak yani yanlışlık ile sosyal medya veya medyada paylaşılarak halka veya gerekli yerlere ulaştırılmış olmasına verilen isimdir.

Manipülasyon : Bir kişiye, bir ülkeye veya organizasyonlara zarar vermek için paylaşılmış ve kullanılmış bilgiye verilen isimdir