benzodiazepin türevidir. Diazepam diapam , diazem gibi farklı isimlerde piyasaya sürülmüştür. daha çok psikiyatrik hastalarda, anksiyete, uyku sorunları, alkol ve madde yoksunluğu vakalarında kullanılır. bağımlılık yapar, hastaya bir kez uygulandığında tekrarı için sürekli başvurur. acil serviste yapımından bu yüzden kaçılır. 6 yaşından küçüklere uygulanmaz! yan etkileri vardır bunlar: uyuklama, atraksi ve bitkinlik halidir.
prospektüsü
bu ilaç kullanıldığında mutlaka düşüşü yapılması gereken bir ilaçtır.umarım yanlışlıkla ampulu kırmak zorunda kalmazsınız.sonra evrak işleri ile ugrasırsınız.solunumu deprese edebilecegınden hastaya uygun pozısyon verip saturasyon takibi yapılmalı gerekirse Oksijen destegıne başlanmalıdır.
psikotrop ilaç listesinde yer alarak yeşil reçeteye tabi bir ilaçtır.DİAZEPAMın ilaç-ilaç etkileşimi ihtimali dolayısıyla hiç bir ilaçla karıştırılmadan hastaya uygulanması gerekir.
Bağımlılığı kötüdür. Bağımlısı olan gogocular "dişim ağrıyoooo diazem yok muuu?" gibi saçma sebeplerle genellikle gece saat üçten sonra soluğu acil serviste alirlar ve ortalığı birbirine katarlar.