fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

19 + 19 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Disleksi

 • Disleksi, konuşma seslerini belirleme ve harflerle ve kelimelerle ilişkilerini öğrenme (kod çözme) ile ilgili sorunlar nedeniyle okuma güçlüğü içeren bir öğrenme bozukluğudur. Okuma bozukluğu olarak da adlandırılan disleksi, beynin dili işleyen bölgelerini etkiler.
  Disleksi olan insanlar normal zekaya sahiptir. Disleksi olan çocukların çoğu özel bir eğitim programı ile başarılı olabilir. Duygusal destek de önemlidir.Disleksi için bir tedavi olmamasına rağmen, erken tanı özel eğitim için önemlidir.

  Genellikle okul çağından önce tespiti güçtür. okul çağında ilk farkeden öğretmendir. Okumayı öğrenmeye başladığında belirginleşir.
  Okul öncesi çocuklarda belirtiler:
  geç konuşma, yeni kelimeleri yavaş öğrenmek, kelimelerde sesleri tersine çevirmek veya birbirine benzeyen kelimeleri karıştırmak, Harfleri, sayıları ve renkleri hatırlama veya adlandırma sorunları, Tekerlemeler öğrenmek ya da kafiye oyunları oynamakta zorluk.
  Okula başlayan çocuklarda belirtiler:
  Yaş için beklenen seviyenin çok altında okuma, Duyduğunu yapma ve anlama sorunları, Doğru kelimeyi bulma veya sorulara cevap oluşturmadığını a zorluk, Olayların sırasını hatırlama sorunları, Harf ve kelimelerdeki benzerlikleri ve farklılıkları görme (ve bazen duyma) güçlüğü, Bilmediğiniz bir kelimenin telaffuzu ve Yazım zorluğu, Okuma veya yazma ile ilgili görevleri tamamlamak için olması gerekenden daha uzun zaman harcamak, Okumayı içeren faaliyetleri yapmak istememek.
  Kaynak

  google play app store