keton adı verilen yüksek miktarda kan asidinin vücudumuz da üretilmesi ile ortaya çıkan ciddi bir diyabet komplikasyonudur.
Kanda dolaşan glukoz hücre içine sokulamadıgı zaman boyle bır tablonun olusmasına sebebiyet verebilir.biliyoruz ki glukoz bızım enerjı kaynagımız.vucutta enerjı kaynagımız yetersız geldıgınde ıkıncı plan olarak yağları kullanmaya baslayacak.yaglar parcalanmaya basladıgın ortaya keton cısımlerı cıkacak.fazla cıkan keton dka tablosuna sebep aslında hiperglismenın bır komplıkasyonudur.yapılan kan tahlili ve idar tahlili ile tanı koyulabılır.belirtilerinde agızda ekşimiş elma kokusu bilinç bulanıklıgı bulantı kusma karın agrısı vs.
Diyabetik ketoasidoz akut gelişmez. tip 1 diyabetlerin bu tabloyu yaşaması daha kolaydır. Kan şekeriniz 240 mg / dL'nin üzerindeyse, (yukarıdaki bilgilere ek olarak) nefesiniz aseton gibi kokuyorsa, ağız kuruluğu, aşırı susama hissi, sık idrara çıkma var ise diyabetik ketoasidoza karşı da dikkatli olunmalıdır. Sıvı alımımı arttırarak en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli ya da olay yerine 112 davet edilmelidir. Müdahale edilmediği durumlar komaya sebep olabilir.
not: eczanelerden satın alabileceğiniz idrar stripleri ile keton ölçümünü siz de yapabilirsiniz.