döner sermaye, kamu kurumlarının hizmet kalitesini artırmak personeli daha etkili çalıştırabilmek, performansa dayanan ödeme tablosu oluşturabilmek ve kurum içi ticari faaliyet ve etkinliklere verilen isimdir. kazanılan gelir bir havuzda toplanır ve belirlenen oranlarda sağlık personeli veya diğer memurlara dağıtılır.

türkiyede döner sermaye dağıtım mantığını çözen henüz bulunamasada (bkz:mutemet) lerin herşeye uygun bir cevap bulur.
dagıtılan o sermayeyle bir tavuk döner bile yemek nasip olmuyor malesef, çünkü kocaman bir sıfır ?
sistem platform dizisindeki sistemle aynı tek fark dizide kişilerin kaldığı odalar değişiyordu. bizde alttakinin bi kat üste çıkıp dönerden nasiplenme ihtimali yok.
içinde bolca adaletsizliğin bulunduğunu düşündüğüm sistemdir.
hastalar ile en yakın çalışan sağlık meslek grubu olan Hemşireler, hak ettiği kadar pay alamamaktadır.
özellikle covid-19 salgınında hastanın beslenmesinden tedavisine, vitallerinden bilgilendirmesine kadar her türlü desteğin bir metreden az bir mesafede veren, hasta ile direkt teması bulunan meslek grubudur.

çoğu zaman kliniklerin de koordinatörleri olan ve koordinasyonu sağlayan, servisi evirip çeviren hemşirelerin döner sermaye katsayısı artırılmalıdır.
Adaletsiz bir sistem kimine cok kimine az kimine hiç yok değişik bir sistem başhekimlik hastane elinden alınıp bence bakanlık bakmalı döner sermayeye maaşlara yansıtılmalı ama ne bilim cok zor
Mutemet ve yöneticilerin insafına bırakılmaması gereken bir sistem. Adaletsizliğin dibe vurduğu, doktorun işini hemşirenin yaptığı ama performansın doktora finans olarak yazıldığı, aynı işi yapan personelin birisinin 1400 diğerinin 600 aldığı sen lisesin sen üniversitelisin diye eksik yatırılan dönerdir. Bazen insanın şu covit19 lu günler de yahu madem ben lise ya da önlisanssam sen daha bilgilisin o zaman önden buyur diye parayla lisans bitirenleri öne atmak gerek. Bana göre biz ne alıyorsak diğer lise mezunu arkadaşlarımızında alması gereken bir uygulama ama işte iş iş bilmeyenlerin elinde olunca adaletsizlikte kaçınılmaz oluyor