Dört Hırsızın Sirkesinin(four vinegar thieves)hikayesi, Kara Veba ve Ortaçağ Avrupa tarihi ile iç içedir. Avrupa şehirleri, 1348'den on dokuzuncu yüzyılın sonlarına kadar on dört yüzyılın sonunda zirve yapan veba dalgaları tekrar edip durdu. Avrupa nüfusunun yüzde 30 ila yüzde 60'ının bu nedenle öldüğü tahmin edilmektedir. O zamanlar yaşayan insanların, vebaya neyin sebep olduğu ya da onu durdurmak için ne yapacakları hakkında hiçbir fikri yoktu.Veba hastalarını ziyaret eden doktorlar, gözlerine, etrafı otlarla bezenmiş büyük gözlükler, uzun gagaları olan maskeler takmaya başladılar.Efsaneye göre Fransa’da veba salgını olduğu sırada evlerinden bile çıkmayan insanların dikkatini bir şey çekti. Dört hırsız vebadan ölenlerin evlerini ve cesetlerini soyuyorlardı ve nasıl oluyorsa veba onlara bulaşmıyordu. Yetkililer tarafından yakalandıkları zaman, özgürlükleri karşılığında sırlarını paylaştılar. Bir çok farklı tarif var. Ancak hangisi orijinal tarif emin değilim. Sıkça karşılaşılanları yazdım. Bomba tarifimi ileride paylaşırım.
1.tarif:
3 litre elma sirkesi
3 Yemek kaşığı biberiye
3 Yemek kaşığı lavanta
3 Yemek kaşığı adaçayı
3 Yemek kaşığı nane
3 Yemek kaşığı sedef otu
3 Yemek kaşığı plantain (muza benzer bir meyve)
6 diş sarımsak
Tüm malzemeyi karıştırıp sıkıca kapalı bir şişeye ekleyin. en az 24 saat bir kenara koyun.
2.Tarif:
2,5 su bardağı elma sirkesi
1 Yemek kaşığı lavanta
1 Yemek kaşığı biberiye
1 Yemek kaşığı adaçayı
1 Yemek kaşığı sedef otu
1 Yemek kaşığı pelin otu
1 Yemek kaşığı nane
3-4 diş sarımsak
Tüm malzemeyi karıştırıp sıkıca kapalı bir şişeye ekleyin ve iki hafta boyunca dinlendirin.
3.tarif:1 bardak elma sirkesi
1/4 su bardağı lavanta tomurcukları
1/4 fincan biberiye
1/4 su bardağı kekik
1/4 su bardağı adaçayı
1/4 su bardağı nane
8 diş sarımsak
Tüm malzemeyi karıştırıp sıkıca kapalı bir şişeye ekleyin ve 4 hafta boyunca karanlık ve sıcak bir yerde saklayın.
bu karışımı sprey kutusuna ekleyip maskelerinize sıkabilir, Dezenfektan gibi kullanabilir ya da mükemmel salatalar hazırlayabilirsiniz.
dip not: tıbbi bitkiler içerdiğinden kontrolsüz kullanılmaması gerekir. Sürekli kullandığınız ilaç/ilaçlarınız varsa etkileşimleri için mutlaka doktorunuza danışınız.
görsel