Duyarlı olmak= dış etkileri görmek hassas olmak demek.kendinizi hiç sorguya çektiniz mi şu zor günlerde.keşke elimde şöyle bi gücüm olsada şunu değiştirebilsem dünyayı değiştirebilsem dediğiniz oldu mu? En son kimin acısını duydunuz veya sevincine ortak oldunuz .merak ettim doğrusu ?

keşke sihirli bir değneğim olsaydı da şu dünyada adaletsizliği kaldırabilseydim. herkesin hür, özgür, eşit, çocukların hep mutlu ve çocuk gibi yetişebilmelerini sağlayabilseydim. kadınlara şiddet diye bir kavram olmasaydı, taciz, tecavüz kelimeleri lügatta dahi olmasaydı. herkes haddini bilerek, kimin için nerede olduğunu bilerek yaşayabilseydi. eş ise eş, çocuk ise çocuk, evlat ise evlat....
Keşke sihirli değnek denen bi düzenek olsaydı.elimde büyük bi liste var olması gerekeni olması gerektıgıne çevirebilmek için.

Hassasiyet göstermek ile müteradif anlamlı olan mefhum. Örneğin (bkz:salgın günlerinde sokak hayvanlarını unutmayalım) buna bir misaldir. Duyarlı olmak haksızlık karşısında sessiz kalmamayı, yeri geldiğinde sosyal projelere destek olmayı, hiçbir şey yapamasa bile kalbiyle ve diliyle tepkisini ortaya koyup kimden yana olduğunu belli etmeyi gerektirir. Sağda solda duyar kasanlar ellerine imkan geçtiğinde duymazlıktan gelmemeli, bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışında olmamalıdır.