fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

18 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

ekg öğrenmek neden zor

 • sağlık çalışanları arasında ekg okuma oranı oldukça düşük. dava konusu olan hasta dosyalarında ekg yi yanlış okuma ve okuyamama oranı oldukça yüksek.
  ben hemşire olarak şöyle cevap vereyim bize lisans eğitiminde sadece dalgalar kareler ekg düzenli çekildi mi onu bilgisi egitimi verildi bradikardi taşikardi mi okadar. ekg eğitimi yetersiz. bu dalgalar ne işe yarar çökme sivrilme ne anlama gelir .MI nasıl anlaşılır ekstra atımlar ? bunu sahaya cıktıgında kendin sorgulamaya baslayınca birseyler ogrenıyorsun ve cok vaka ile karsılasman gerek.acil bunun için iyi bir yer ama orda da asistanlardan fırsat yok .kısacası ekg eğitimi eksik yetersiz?
  Aslinda zor değil. Okulda yeterli teorik bilgi verilmemesi ve çalıştığımız alanda da ekg ile içli dışlı olmak da konuya hakim olmayı çok etkiliyor. 1 ay kadar kısa bir sürede acil servis, yogunbakim ya da kardiyolojide calisip işin erbabı olanlar var.
  Aslında zor değil fakat yanlış okumaların ana nedenlerinden birisi bana göre; Ekg okurken çoğu arkadaşımızın yoğun iş temposu içerisindeyken tek beklentisinin (bkz:st elevasyonu) olup olmadığını görmek olmasıdır.
  Bu doktorlar arasında da çok fazla maalesef, başka hastaneden eğitim araştırmaya sevk ettiğim hasta inferior mi idi, hastanede 4 saat beklemiş, ilk ekgsinden besbelli neden direkt sevk etmediniz diye bana kızmışlardı. Teslim alırken de kardiyak değerlerde yükselme var dendi, koskoca mı ı ekgde görmemişlerdi. Ben de çok kızmıştım göremediniz mi bu ekgde diye ama maalesef doktorlarda yetersiz :)
  google play app store