merhaba, ailemize hoşgeldin!
biliyorum, heyecanlısın ve nereye geldim ben diyorsun. burası medi sözlük, adından da anlaşılacağı gibi sadece sağlık çalışanlarına ait bir sözlük diye düşünüyorsan yanılıyorsun! çünkü burada her telden insana rastlamak mümkün ve bu topluluğun tek bir amacı var o da: uçsuz bucaksız bir gökyüzü, berrak bir deniz ya da mis kokulu toprak gibi özgün, sağlam temelli ve ucu açık bilgiler üretmektir. şimdi burası, senin başlangıç noktan, sözlükte kaybolmaman için çizeceğin yol haritana ışık tutacak bazı bilgiler vermek istiyorum; merak etme fazla vaktini almayacak sadece üç aşamalı bir süreç bu haydi bakalım!
ilk aşama sözlük hakkında kısa bir bilgi almak ve kuralları okumak için şu entrye: (bkz:ne ki bu medi sözlük?) göz atabilirsin. burası senin demir atacağın liman diyebilirim. liman bilgilerini iyi bil ki alabora olma öyle değil mi ?
ikinci aşama ise: "örnek bir entry nasıl olur?" aşaması... şimdi bu aşamada entry ne demek ona bir göz atalım entry, giriş anlamlarına gelir biraz daha açarsak bu sözlükte yazdığınız her türlü sözcük, başlık, yorum ve cümlelerimiz aslında entrylerimizdir.bu okuduğunuz yazı entrydir işte. örnek bir entry, noktalama işaretleri doğru kullanılmış ve devrik cümlelerden oluşmayan kısaca anlamlı olmalıdır.
misal:
1) uçak diye bir başlık attık ve başlığımızın açıklamasına uçma eylemini gerçekleştiren ulaşım aracıdır yazdık. (bu doğru bir entrydir.)
böyle bir entry gördük ve yorum yapacağız nasıl mı?
-geçen hafta uçuş yaptığım hızlı ama son derece pahalı bir araç.(doğru)
-kazaları ölümcül olabilen ulaşım aracı. (doğru)
yanlışlardan biraz bahsedelim:
-çok güzel bir şey (yanlış, belirsizlik söz konusu veya bilgi yok)
-geçen o dediğiniz uçağı bir indirdim havalimanına tüm yolcular alkışladı beni süperdi süper!!! (burada bilgi mi var, ego mu yoksa başka bir şey mi ? (yanlış)
-teşekkürler çok güzeldi. (Yanlış)
bir diğer aşama yani son aşamamız bkz. nasıl yapılır?
haydi bakalım tatlı niyetine yiyelim bu konuyu da ımm hastasıyız... (bkz:Ayhan sicimoğlu) hoopp gördünüz mü ? bkz. i̇şte bu! yani konuyla alakalı olan şeyleri etiketleyerek sözlük arkadaşlarınızın bir bilgiden bir bilgiye geçmelerini sağlıyorsunuz ve böyle böyle kar topu gibi büyüyor bilgiler çığ oluyor maşallah, nazar boncuğumuzu da takalım hah şöyle!
örnek verelim:
1) türkiye'de iki tane havayolu şirketi vardır.
(bkz:Türk hava yolları) (bkz:Pegasus) doğru bu turuncu yazılara tıklayarak ilgili sayfalara, bilgilere ulaşabilirsiniz
2) doktorların yetiştirildiği fakülte. (bkz:tıp fakültesi)
(doğru)
burada önemli olan daha önce girilmiş bir entry varsa o sayfada aktarmak istediğiniz bilgileri paylaşmanız ve böylece bilgi kirliliğine fırsat vermememizdir.
yanlış kullanılanlara geçecek olursak;
1) misal steteskop diye bir başlık atılmış ve siz de yorum yapıyorsunuz: babam da doktor olduğu için boynunda asılı duran alışkın olduğumuz şeydir. (bkz:baba) ) (yorum doğrudur lakin bkz. kısmı yanlıştır çünkü konu babanızla ilgili değildir.
son olarak unutmamalısın ki hayat bilgiyi paylaştıkça güzeldir ve hayatın anlamı bu bilgiler sayesindedir.
kendi yaşam bulutlarında özgürce süzülebilmen dileğiyle…
belki de ilk sözlük deneyim olması sebebiyle bana garip gelen bir uygulamadır. entrylerde entrye cevap verme özelliği var medi sözlükte.
şöyle dikkatli baktığımda bir çok yazar başlık ile ilgili olmadan birbiri ile diyoloğa giriyor bu yolla. buda sözlüğün konseptine aykırı olarak düşünüyorum.
benim bildiği sözlük sistemi açılan başlık hakkında herkesin bildiğini, araştırdığını ve yorumunu paylaşmasıdır. ikili diyologlar başlığın cazibesini azaltıyor. yönetimin ve diğer yazarların bu konuda ki düşüncelerini merak etmiyor değilim.
dikkat edin arkadaşlar dilimizde, başkalarına ne yapıp ne yapamayacağını söyleyenleri tanımlayan bir çok kelime mevcuttur. sizde o tanımlara girersiniz sonra...
Başlık açarken yada açılan başlıklarda, konuyu izah ederken kurulan cümlelerin sözlük içeriği şeklinde yazılması gereken durum. Başlık iftar olduğunda : bu akşam iftar yemeğinde ne yesek hatalı bir cümle olup Müslümanların uzun açlık saatlerinden sonra yemek yedikleri anların toplamı diyerek örneklendirebileceğimiz açıklama.