büyük olasıklıklarla gençlerde görülen kalça çevresi ve kasık ağrısının nedenlerindendir. FAS sendromuna sebep olan deformitelerin içinde femur baş-boyun bileşkesindeki küreselleşmenin bozukluğu en sık karşılaşılan durumdur.
Fas ameliyatı olan varmı peki aramızda arkadaşlar ...kalça sıkışma sendromu diyede bilinen ortepedik bir hastalik..Ben bu ameliyatı 1yıl önce oldum...pek faydasını gördüğümü söyleyemem..internette çok araştırdım..fas ameliyatı olupta paylaşım yapan varmi diye maalesef hiç bir veri elde edemedim...sadece bilimsel veriler ve bilgiler...yani bu ameliyatı olan kişiler bu başlık altında paylaşımda bulunabilir diye düşündüm...umarim amacına ulaşır.
Kalça Eklemi Sıkışması Sendromu

FAS, kalça ekleminin anormal bir durumudur. Kalça eklemini oluşturan topuz ve soketin birbirine sürtmesi veya çarpmasıdır ve sonuç olarak kalça ekleminde hasar meydana gelir.


Anatomi

Kalça, topuz ve soketten oluşan bir eklemdir. Soket, büyük pelvis kemiği tarafından oluşturulur, topuz ise femur denilen uyluk kemiği tarafından oluşturulur. Kaygan bir yapıya sahip kıkırdak dokusu ise soket ve topuzun etrafını örter ve düşük sürtünme yüzeyleri oluşturur.
Soketin iç kısmında, topuzun yaslandığı ve amortisör vazifesi gören labrum denilen fibrokartilaj bir yarım ay tarzı yapı vardır.
Tedavi

Cerrahi Olmayan Tedaviler

Aktivite düzenlemesi; Ağrıya sebep olan hareketlerden kaçınmanız önerilmektedir.

İlaç; Steroid olmayan ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır.
Fizik Tedavi; Kalça eklem hareketlerini artırıcı ve destekleyen kasları güçlendirme egzersizleri önerilir.


Cerrahi Tedavi

Cerrahi olmayan tedavilerle ağrınız geçmez ve eklem hasarı varsa, doktorunuz size ameliyat önerebilir.

FAS sorunlarının çoğu ameliyat tedavisinden fayda görürler. Bunun için küçük aletler, küçük kesiler ve kamera kullanılarak artroskopik tamirler planlanır.
Artroskopik tamirde kalça eklemi çevresindeki kemik büyümeleri ve labrum temizlenerek tamir edilir. Bazı vakalarda ise açık cerrahi işlem gerekebilir.