Geleceğin geçmişi etkilemesi öncelikle zaman algımızla ilgilidir. Zaman algımız geçmişten geleceğe doğru giden bir yol gibidir. Bilincimiz bir otobanda yol alırcasına mutemadi bir bilinmeze ilerler. Zamanı algılayış biçimimiz bizi sebeplerin ve sonuçlarının olduğu bir hayat algısına sürükler. Eğer o işi kabul edersem şu kadar maaş alacağım, eğer o kıza teklif edersem reddedileceğim ya da mükemmel bir ilişki yaşayacağım…Yani şu an aldığımız kararlar geleceğimizi etkiliyor, şekillendiriyor…Peki gelecekte alacağımız kararlar geçmişi mi etkiler mi bence etkiler.
Etkilemez ama etkileyebilir de .tamamen aldığım kararı uygulama ile geçerli bir durum.
şu an aldığımız kararlar geleceğimizi etkiler ama geçmişi etkilemez . gelecekte aldıgımız kararlar da geçmişimizi etkilemez. Bu düz bakış açısı:)

Biraz daha karıştıralım cümleleri, gelecekte aldığım bir karar geçmişimi etkiler geçmişteki karar da geleceği etkiler .ama hangi zaman diliminden bakıp bunu söylediğimize göre değişir .mesela , 2021 de yurtdışına taşınmak istiyorum diyoruz 2020 de oturup toefl veya başka sınavlara çalışmam lazım ki bir şekilde gidebileyim .2021 deki kararı şimdi verip çalışırsam gelecek için verdiğim karar benim şuanki anımı yani geçmişimi etkiliyor .çünkü şuan derken bile aslından geçen zamandan bahsediyorum. Yani gelecek zaman için aldığım karar geçmişiimi yani şimdiki zamanımı etkiliyor .. Şimdiki zaman an`lardan ibarettir . Brain 404 found :)(
Başlığa uygun film önerisi: ınterstellar

Edit: ekleme
Tasavvuftaki vahdet-i vücud biraz idrak edilirse kişi anlar ki, ne geçmiş ne gelecek. Bir çember gibi...
Gelecek geçmişi etkilemez, geçmiş bitmiştir artık sma geçmiş geleceği fazlasıyla etkiler. Geçmişte yaptığımız hatalar çoğu zaman gelecekte deneyim olarak karşımıza çıkar, iyi ya da kötü derste alabiliriz bununla boğula da biliriz tamamıyla herşey bizim elimizde(bkz:geleceğe not)
aynı anda bir çok olası gelecek birden yaşanıyor. hangisi yaşanıp geçmiş olacak, bunu bilemeyiz. çünkü her eylemin bir etkisi oluyor. bunların bazısı bariz ve bazısı hemen belli olmayan etkiler. dolayısıyla çok fazla değişken var. bu, zamanın lineer olarak algılanmasıyla çok alakasız bir konu o yüzden soruyu sorma biçimi çok yanlış... sonuç olarak geleceğin geçmişi etkilemesi imkansız.
Gelecek, geçmişi etkiler. Ölümün varlığı, bütün geçmişi anlamsızlaştırıyor.
örnek vereyim birini çok seviyorsunuz ama sevginizi söyleyecek cesaret bulamıyorsunuz.Sonra bir gün o cesaret size geliyor toplayıp kendinizi sevdiğiniz kişinin kapısına gidiyorsunuz.onun kapısına gitmeden önce ki durumunda sana evet yada hayır diyeceği belirsiz di ve senin sadece ön görülerin hislerin tahminlerin vardı. buraya kadar hersey iyi şuan .. fakat sevdiğiniz kişi ile konuştuktan sonra karşındaki kişi bir karar almak zorunda kaldı sana evet mi demeli hayır mı demeli ? sevdiğiniz kişinin size olan tavrının net bir şekil almaya zorladınız ,sevdiğinize teklif etmeden önce size karşı olan duygu durumunu bilmiyordunuz haksız mıyım ?şimdi diceksin ee bunlar zaten bilinen seyler çıkar dilinin altında ki baklayı sayın yazar .. hemen iza edeyim o vakit.yukarı da size bahsettiğim kurgu (bkz:lineer zaman çizgisi) nde gerçekleşen durumdur. fakat benim açtığım başlıkta ki teoriye göre (bkz:atom altı düzey) de olaylar gelişme şekli;Siz platonik olarak aşık olduğunuz kişiye açılma kararı aldığınız anda belirsiz durumda olan vet mi yoksa hayır mı diyeceği durumu belirli bir hal kazandı. yani sizin düşünce güçünüz ile bir (bkz:kuantum) alanı yaratıldı ve eş parçalar biribirini etkileyerek sevdiğiniz kişinin karar mekanizmasına ulaştı . Daha özet bir dil ile siz açılma karalı aldığınız da aslında olan biten herseyi hissetmeye başladınız ondan gelecek cevabı hissetmeye başladınız. bunu anlamama hissedemem nedenimiz ise linner zaman da olayların yaşanıyor olması kısacası çok güçlü ve muhteşem bir karar verme mekanizmamız var. Net olarak kararlarımızı veriyor ve sürekli ilerliyoruz. Sürekli bir belirlilik durumu içerisinde net bir gelecek inşa ediyoruz kendimize. Geleceğin geçmişi etkileyemediği bir gelecek…
kuantum alanında parçalar gözlemlendiğinde konumları değişir yalnız. birde sevgiliniz atom altı parçacık değil :)