Gestasyonel diyabet, hamilelik sırasında kan şekeri seviyesinin yükseldiği durumdur. Gebeliğin 24-28. Haftaları arasında yapılan (bkz:oral glukoz tolerans testi-ogtt) ile tanı konulur. gebenin önce açlık kan şekeri ölçülür. Açlık kan şekerinin 95mg/dl’nin altında olması beklenir. SONRA 50gram glukoz içeren su içirilir. 1saat sonraki kan şekeri seviyesinin 140mg/dl’nin altında olması beklenir. Yüksekse, bazen 75, bazen 100gram glukoz içeren su ile ile OGTT testi tekrarlanır.İki sınıfta değerlendirilir:A1- yüksek kan şekeri, diyet ve egzersiz ile regüle edilebilir.A2- yüksek kan şekeri, ilaç veya insülin ile regüle edilebilir.Gestasyonel diyabeti olan annelerin preeklempsi ve erken doğum riski artar. gestasyonel diyabet, genellikle doğumdan sonra kaybolur. Ancak, hayatınızın ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet tanısı alma riskinizi artar.Bebeğinizin sağlığını da etkileyebilir. İri bebek, hipoglisemi, sarılık, (bkz:respiratuar distres sendromu-rds) gibi hastalıklara ve en önemlisi ölü doğuma sebep olabilir.
damdan düşenin halini damdan düşen anlar mottosuyla gestasyonel diyabetle ilgili önerilerim:
-Gebeliğe kilolu ya da obez girmeyin.
-OGTT'NİZ SINIRDA YÜKSEK ÇIKARSA(YANİ SİZE DİYET VE EGZERSİZLE KAN şekerinizin kontrol altına alınabileceği söylendiyse, ki bu iyi haber) derhal ve derhal hayatınızdan tamamen (bkz:karbonhidrat) ı çıkarınız(ŞEKER, UN, PAKETE GİRMİŞ, KATKI MADDESİ İÇEREN TÜM YİYECEKLER YASAK) sakın 5-6 öğün falan yemeğe kalkmayınız. standart diyetisyen beslenme önerileri fayda etmez. düşük karbonhidratlı iki öğün yeterli. dakika başı ara öğün falan yapmayın. yapınca da şekerim niye düşmüyor demeyin. bol su, kaliteli protein, bol yeşillik, çok acıkınca fındık, ceviz, badem vs. YİYİN YETER. benimki biraz düşük karbonhidrat biraz (bkz:ketojenik diyet) arası bir şeydi. kalori değil karbonhidrat sayın. asla acıkmazsınız.
-mutlaka ve mutlaka her yemekten sonra en az 15 dakikalık yürüyüşler yapın. akşam yemeğinizden sonra yürüyüşü istisnasız yapın ve süreyi de biraz daha uzatın.
-Gebeliğinizin son haftalarında bebek hareketlerini mutlaka çok çok çok iyi takip edin. AKŞAM YEMEĞİNDEN SONRA EN AZ 10 HAREKET SAYMALISINIZ. en küçük bir tereddütte derhal doktorunuza ulaşın.
Dip NOT: BU BENİM TAMAMEN KENDİ GEBELİK TECRÜBEMDİR. SİZ DOKTORUNUZUN DEDİĞİNDEN ÇIKMAYIN.