fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

15 + 12 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Gezelim görelim Türkiyem

 • /
  2
  Cennet gibi ülkemizin pekçok güzel yeri, ürünü, kültürü ve folkloru var. Yaşadığım şehirden bahsedeceğim. Konya'dan. Hz. Mevlana 'yı etliekmeğini biliyorsunuzdur.Ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır.Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.Şehir Anadolu Selçukluları’nın ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmıştır. Şehrin futbol takımı Konyaspordur.Konya’nın simgesi çift başlı kartaldır. Çanak şeklinde olduğunu herkes bilir buna benzer bilgileri bilirsiniz. Az bilinen anlatayım istedim. Türkiye başka yerde görülmeyen düğün yemeği vardır. Konyalı lar düğün pilavı derler. Ama sanmayın sadece pilav yoktur. Konya ya has yemekler vardır. Neler mi?önce 10-12 kişilik yuvarlak sofralar kurulur. İlk olarak bamya çorbası gelir kurutulmuş çiçek bamyadan yapılır. Arkasından pirinç pilavı üstü kavurma gelir, yayla çorbasıdan sonra araya irmik helvası gelir iştahlar açılsın diye. Arkasından tekrar kavurma pilav. Zerde tatlısı, içeçek meyve suyu. Daha doymadın mı bir daha isteyebilisin. Bu arada konyalı lar alışıklar ortadan yerler. Arkanda da sen kalkınca yerine oturacak yemeğini bitirmeni bekleyenler durur. Bu konyada tamamen normaldir. ? Hatta dışarıdan gelenler bilirler konyalı işini bilir bir çuval pirinç alır çorbasını yapar, pilavını yapar tatlısını yapar velhasıl düğününü yapar der. ? Çok lezzetlidir herşey. Ben ayrı tabakta yiyebiliyorum. Bir de şivlilik vardır. Üç ayların başında ve şeker bayramında uygulanan çocuk sevindirme geleneği. Ben abur cubur bayramı diyorum. Çocuklar çok eğlenir. Haa unuttum şivlilik bir gece öncesi fener alayı vardır. Çok güzel olur.
  Konya'ya bir kaç defa gitmek ve 2 defa düğüne katılmak nasip oldu. Beni benden alan lezzetlerden bir tanesi (bkz:bamya çorbası)
  Konya hem lezzetleri hem tarihi ile öne cıkan şehirlerden.
  Caanım memleketim Karadeniz'in incisi ordu. Sahili, boztepesi, yazın piknik ve festival kışın kayak merkezi olan çambaşı yaylası, yason kıyısı... Ne samsun kadar büyük ve kalabalık ne de rize artvin kadar ufak.karadenizde yasanacak orta yollu bir sehir ordu. ? Büyük ve gelişmiş bir üniversitesi, hastaneleri, okulları da özellikle orada yasayan memur kesim için son derece yaşanılır kılıyor bu şehri. Sehir hastanesi de yapildiginda yakinda tadindan yenmez. Sehir merkezinden dışarıya doğru çıktıkça Baktığınız her yerde fındık bahçesi görmeniz muhtemel. :) Son olarak orduların kendilerine has eğlenceli de bir dili vardir (bkz:orduca) unutmadan son bir yıldır (bkz:kuzey yıldızı aşk) dizisiyle de daha bir popüler hale gelmedi de değil bu şehir. ?
  yanlış bilgi değil Konya, kayseri, yozgat ve karaman gibi şehirlerde tercih ediliyor zaten sadece konya yöresine ait olduğunu yazmadım


  google play app store