fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

10 + 8 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Hamilelikte Aşı Ne Zaman Yapılır / Hangi Aşılar Yaptırılır / Hangileri Yaptırılmaz

Hamilelikte Aşı Ne Zaman Yapılır / Hangi Aşılar Yaptırılır / Hangileri Yaptırılmaz -hamilelikte aşı ne zaman yapılır

hamilelik döneminde hangi aşılar ne zaman yapılır ve hamilelik döneminde hangi aşıların yapılması uygundur, annen yaptırdığı aşı fetüse bebeğe geçer mi, hangi aşılar yaptırılabilir.

hamilelik döneminde yapılabilecek aşılar

  • hepatit-b aşısı,
  • grip aşısı,
  • meningokok aşısı,
  • kuduz aşısı yaptırılabilir.
  • Doktorunuzun uygun görmesi halinde ise Polio, Sarı humma, Pnömokok, Kolera, Boğmaca, Hepatit A aşıları yaptırılabilir.

Hamilelik döneminde yapılması asla önerimeyen hücre aşılar

hamilelikte aşı ne zaman yapılır

  • bcg(verem) aşısı,
  • kabakulak, suçiçeği,
  • kızamık ve kızamıkçık aşılarının yapılması hamilelikte asla önerilmez.

hamilelik döneminde hepatit-b aşısı

anne hepatit b taşıyıcısı ise bu aşı bebeğin doğumuna takiben ilk 12 saat içinde muhakkak bebeğe uygulanmalıdır. Bunun nedenini şöyle açıklayabilirim; anne taşıyıcı sıfatında ise doğum esnasında bebeğin doğum yolundan geçerken bulaşı alması mümkündür. Ancak anne taşıyıcı değil, baba hepatit-b taşıyıcısı ise bebek çalışmalarına başlanmadan annenin hepatit-b aşısı olması gereklidir. Ancak anne eğer hamile kalmadan önceki dönemde aşı yaptırmadıysa muhakkak hamilelik esnasında yaptırmalıdır.

Hamilelik döneminde grip aşısı

hamilelikte aşı ne zaman yapılır

Hamilelik döneminde grip aşısı yaptırmanın bir sakıncası olmadığı uzmanlar tarafından üstüne basılarak söyleniyor. Ancak anne adaylarında ki en büyük korku aşıyı yaptırırsam grip olur muyum? Bu sorunun cevabı kesin olarak hayır dır. Araştırmalara göre aşı sonrası oluşan grip tamamen tesadüflere dayanmaktadır.

Hamilelik döneminde tetenos aşısı

Eğer anne daha önce tetenos aşısı yaptırmamış ise hamilelik döneminde muhakkak yaptırması önerilir. Uzmanlar aşının 2.ci ve 3. Aylarda birer ve son olarak son aşı dozundan 6 ay sonra bir kez toplamda 3 kez olarak yapılması gerektiğini söylüyor.

Ancak anne hamilelik öncesi süresinde 10 yıllık bir süre zarfı içerisinde tetenos aşısı yaptırmış ise bu aşı uygulamalarını yaptırmasına gerek yoktur. Son tetenos aşısı 10 yıldan uzun bir süre önce yapılmış ise yukarıda ki aşı takvimini uygulaması gerekiyor. Bebeğin sağlığı için tetenos aşısı uygulamasının önemli olduğunu unutmayın.

Hamilelik döneminde meningokok aşısı

Anne ve bebeğe bir zararının olmadığı son çalışmalarla kanıtlanmış aşıdır meningokok aşısı. Anne adayında oluşan menenjit salıları nedeniyle yapılır. Bebeğide anneyide enfeksiyona koruyan bir aşı olduğu için sadece doktorun gerekli olduğunu düşündüğü durumlarda uygulanır.

Hamilelikte kuduz aşısı

Anne adayının kuduz hayvanlar ile doğrudan veya dolaylı olarak bir teması olduğunda yapılacak aşıdır. Uygulanmasında anne ve bebek açısından sakınca yoktur. Bazı anne adayları bu durumdan korktuğu için aşı yaptırmaktan kaçınırlar ancak asıl o zaman kendilerine ve bebeklerine zarar verirler. Eğer bir temas veya şüpheniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna veya doktorunuza başvurun.

Arama sorguları: hamilelikte aşı ne zaman yapılır, hamilelikte hangi aşılar yaptırılır, hamilelikte hangi aşılar yaptırılmaz

google play app store