Hangi Hastalık Hangi Bölüme Girer

hangi hastalık hangi bölüme girer hangi bölümden randevu almalıyım

İnsanlar hastalandıkları zaman bi sağlık kuruluşuna başvururlar. Ancak kimi zamanlar hangi hastalık için hangi bölüme gideceklerini bilemezler. Şayet bir devlet hastanesinden randevu almak yani muayene olmak istiyorsanız MHRS denilen randevu sisteminden kayıt oluşturmanız gereklmektedir. MHRS’yi hem e-devlet üzerinden TC kimlik numaranızla giriş yaparak kullanabilir hem de telefon ile 184 Sağlık Bakanlığı randevu hattını arayarak randevunuzu alabilirsiniz. Telefonla aradığınız durumda bağlandığınız operatör sizi randevu alacağınız bölüm ile ilgili yönlendirir. Bu yönlendirmenin her ne kadar faydası olsa da sizin şikayetinizle alakalı doğru bölüm olup olmadığı meçhuldür. çünkü hangi bölümden randevu almanız gerektiğinin kararının telefonda bir kaç soru sorarak verilmesi mümkün değildir.

E-Devlet hastane randevu linki

randevu almadan önce aile hekiminize başvurun

10 yıl kadar önce aile hekimliği sisteminin hayatımıza girmesiyle beraber her vatandaşın kayıtlı olduğu bir aile hekimi vardır. şayet siz her hangi bir değişiklik yapmadıysanız aile hekiminiz adrese dayalı olarak atanmıştır. e-devlet üzerinden aile hekimi bilgisi sorgulanabilmektedir.

E-devlet aile hekimi sorgulama linki

Aile hekimleri 1. basamak dediğimiz sağlık hizmetlerini yürütürler. servisleri yoktur yani yataklı hasta tedavisi yapmazlar sadece poliklinik hizmeti sunarlar. ayrıca gebe izlemleri çocukların ve bebeklerin aşı izlemleri aile hekiminin görevleridir. aile hekimleri hastaların ilk müracaat mercisi olmalıdır. aile hekiminize randevu almadan gidebilirsiniz. aile hekimi sizi muayene eder ve şayet şikayetiniz aile sağlığı merkezi şartlarında çözülebiliyor ise size gerekli tedaviyi önerir reçetenizi yazar ve eve yollar. ancak bazı durumlarda hastaların şikayetleri için ileti tetkik ve incelemeleryapılması gerekebilir. bu durumlarda aile hekimleri hastaları hastanelere yönlendirirler.

hangi doktordan randevu almalıyım

yukarıda anlattığım sıralamayı uyguladığınız takdirde aile hekiminizi sizi hastaneye yönlendirirken hangi bölümden randevu almanız gerektiğini size iletecektir. bu hususta karar verirken randevu sistemindeki çağrı merkezi veya eş dost arkadaş tavsiyeleri almak yerine aile hekiminizin yönlendirmelerine uymak en doğru seçenek olacaktır.

başım ağrıyor hangi bölüme başvurmalıyım

insanlar sıklıkla baş ağrısı ile karşılaşırlar. hatta baş ağrısı yaşamamış insan yok denecek kadar azdır. baş ağrılarında ilk seçenek aile hekimleri olmalıdır. onlar gerekli nörolojik muayeneyi uygulayıp sizi başka bölümlere yönlendirebilirler.

migren düşündüren bir ağrınız mevcut ise gitmeniz gereken bölüm nöroloji bölümdür.

sinüzit düşündüren bir baş ağrınız var ise gitmeniz gereken bölüm kulak burun boğaz hastalıklarıdır.

hastalar sıklıkla baş ağrısı için beyin cerrahlarına müracaat ederler. bu yanlış bir yaklaşımdır. beyin cerrahisi baş ağrısında ilk seçenek olmamalıdır. beyin cerrahı kafanın cerrahi hastalıklarıyla ilgilenir. nöroloji doktoru şayet ihtiyaç duyarsa sizi beyin cerrahisine yönlendirebilir.

karnım ağrıyor hangi bölümden randevu almalıyım

karın ağrısı toplumda en sık görülen şikayetlerden birisidir. karın ağrınız bir çok tıp branşının alanına girebilir. en sık karın ağrısı şikayetindeki hastalar genel cerrahi, gastroenteroloji ve kadın doğum branşlarına başvururlar.

genel cerrahi karın içi organların cerrahi hastalıklarıyla ilgilenen branştır. karın ağrısı şikayetinizde genel cerrahi uzmanından randevu almanız uygun olacaktır.

gastoenteroloji karın içi organların hastalıklarıyla ilgilenen branştır. cerrah değillerdir. minimal girişimsel işlemler ve medikal tedavi ile ilgilenirler. karın ağrısı şikayetlerinizde başvurabilirsiniz.

kadın hastalıkları ve doğum branşı rahim yumurtalıklargibi organlar karın alt kısmına yerleşmiştir. bunların herhangi bir hastalığı karın ağrısı yapabilir.

kısacasıkarın ağrısı şikayetiniz var ise öncelikle gastroenterolog ve genel cerrahi uzmanlarına başvurmanız gerekmektedir. ihtiyaç halinde bu bölümler birbirlerinin veya kadın doğum branşının önerilerinebaşvurabilirler

dizim ağrıyor hangi bölüme randevu almam lazım

diz ağrısı özellikle yaş ilerledikçe toplumun büyük kesiminde görülen bir hastalıktır. yıllar geçtikçe diz kemikleri arasındaki kıkırdak doku ve mesafe azalır bunun sonucu ağrı oluşur. ancak tek sebep bu değildir. bir çok romatizmal hastalıktada diz ağrısı görülür.

ortopedi kemik ve sert doku hastalıklarıyla ilgilenen cerrahi bir branştır. diz ağrısı durumunda ortopedi bölümünden randevu almanız uygun olacaktır.

romatoloji iç hastalıkları branşının bir üst branşıdır. romatizmal hastalıklar ile ilgilenir. şayet ortopedinin çözemediği ağrılarınız var ise romatoloji bölümüne randevu almanız uygun olacaktır.

genel cerrahi sanılanın aksine her hastalığa bakmaz

isminde genel olduğu için bütün hastalıklara baktığı düşünülen branştır. genel cerrahi uzmanları bu durumun poliklinik yüklerini artırdığından şikayetçidir. genel cerrah başta karın içi organlar (dalak, karaciğer, pankreas, mide, safra kanalları, ince ve kalın barsaklar,rektum) cerrahi tedavileri
kadın ve erkeklerde meme hastalıklarının cerrahi tedavileri
karın ön duvar defektleri kasık göbek mide fıtıklarının cerrahi onarımı
tiroid ve paratiroid bezlerinin cerrahi tedavisi
hemoroidler ve anal bölgenin diğer hastalıklarının tedavisi ile ilgilenir.