Hasta Kendi İsteği Dışında Doktor Tarafından Taburcu Edilebilir mi?

hasta isteği dışında taburcu edilebilir mi

hasta kendi isteği dışında taburcu edilebilir mi? doktor kararı ile hastanın kendi isteği dışında taburcu edilmesi mümkün mü? hasta taburcu işlemleri nasıl yapılır, hepsi ve daha fazlasını sizler için kaleme aldık.

Hasta imza karşılığı taburcu edilebilir

hasta geçirmiş olduğu bir rahatsızlık sonucu muayene edilen doktor tarafından hastalığı için en uygun uygun servise yatırılır. yatış yapıldıktan sonra hastaya düzenlenen ilaç tedavi süreci başlar. bu süreç doktorun belirlediği süre boyunca devam eder. tedavi boyunca hastaların değerlendirmeleri günlük vizitlerde doktor tarafından kontrol edilir. gerekirse tedavi artırılır veya düşürülür. iyileştiği düşünülen hastaların tedavi süreci sonlandırılır ve son tektikleri yapıldıktan sonra taburcu aşamasına gelinir.

her hastaya hastaneye yatış esnasında yatış kabul formu imzalatılır. bu form eğer hastanın birinci derece yakını var ise ona yoksa hastanın kendisine imzalatılır. yatış kabul formu nda yer alan ibarede hastanın kendi isteği ile hastaneden imza karşılığı ayrılabileceği belirtilir. bu imza ya hastanın kendisinden alınır yada yatış kabul formunu imzayalan birinci derece yakınından. imza atıldıktan sonra hasta hastaneden ayrılabilir. ancak bu aşamadan sonra oluşabilecek her türlü olumsuzluk hastanın ve yakının kendi sorumluluğundadır. doktor veya sağlık çalışanlarının bu süreçten sonra her hangi bir sorumluluğu kalmaz.

hasta istemeden taburcu edilebilir mi

hasta hastanenin yataklı servisine yattıktan sonra tedavi ve kendi sağlığı ile ilgili her türlü yetki ve sorumluluğu doktoruna bırakmıştır. ancak hasta kendi sağlığından her halükarda yinede sorumludur. olumsuz davranışlar ve hastane ve yatış kurallarına aykırı davranışlardan sağlık personelinin bir mesuliyeti yoktur.

hastanın doktoru tedavi sürecini tamamladığını ve hastanın artık yatışa ihtiyacı olmadığına kanaat getirirse hastayı taburcu servisten taburcu edecektir. bazı durumlarda hastalar doktorun bu kararına saygı göstermez ve yatışın devamını isterler. ancak yatış kabul formu ndada belirtildiği üzere doktor bu kararı vermeye yetkilidir. bu aşamadan sonra hastanın ben yatışa devam etmek istiyorum deme gibi bir şansı yoktur. doktor hastanın taburcu olmasına karar verdi ve imzayı attıysa hasta yataklı servisten taburcu edilmiş sayılır. eğer hasta kendi isteği doğrultusunda yataklı servisten ayrılmıyorsa doktorun güvenlik ve kolluk kuvvetleri eşliğinde hastayı servisten uzaklaştırma yetkisi vardır.

hasta tam olarak iyileşmediğini ısrarla dile getirirse yapabileceği tek davranış bunu hastane yönetimine bildirmek olacaktır. hastane yönetimi konuyu detaylıca inceleyecek ve bir karara bağlayacaktır.

türkiyenin tıp sözlüğü sitesi olarak sizi bu konuda bilgilendirmeye çalıştık. yinede en doğru cevabı sağlık bakanlığı sabim hattından alabileceğinizi unutmayın.