fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

8 + 16 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

hekim ile hemşire, ebe, att çatışma nedenleri

 • Proje yöneticisi olan hekim ile fonksiyonel yöneticiye bağlı hemşireler arasında astlık- üstlük yoktur. Etkin ve kaliteli sağlık hizmeti sunabilmek için birlikte çalışmak zorunluluğu vardır. unutulmamalıdır ki sağlık bir ekip işidir ve hastane içerisinde olan herkes bu ekibin birer parçasıdır.
  yani 6 yıl okuduklarından dolayı bu çatışma ise günümüzde giderek artıyor uzman hemşire sayımız. 4 yıl lisans eğitimi sonrası 2 yıl yüksek lisans eğitimi alıyoruz. madem öyle bizler de 6 yıl okumuş oluyoruz. ama zihniyet değişmedikçe ve her iki tarafta birbirine saygı göstermeyip, kıymet bilmemeye devam ederse uzun zaman daha sürecek gibi görünüyor bu çatışma.
  başlıkta belirtilen hic bir meslekten değilim, catışma nedeninin mesleki boyutunu bilemem tabikide ama, sosyal açıdan bakarsak; bu çatışmanın kisilikle alakali oldugunu düsünüyorum. catışmaya yatkın, öfke kontrolü olmayan empatiden yoksun bir birey çatışır. insan sadece insan oldugu icin degerlidir düsturuna sahip bir insan kimseyi incitmez.
  ekip olabilme ruhuna hala tam olarak erişebilmiş değiliz.bir kişinin yapmış oldugu olayı hep 'hemşirelerde şöyle böyle yada doktorlarda şöyle böyle' kişişel hırs istekleri keşke formamızdan bagımsız tutup ayrı düşünebilsek birinin yapmıs oldugu hatayı genelleme yapmadan bi kesime mal etmesek mi? .işimiz kolay değil zor yaşama dokunmak zor.bunun stresi sağlık içinde sağlıklı düşünmemize engel olabiliyor.ekip demek bana göre birinin eksik kaldıgı konuda yada herkesten iyi bildiği işi konusunda tampon gbi o kesik yere koşmak deva olmak.ekibi bütüncül düşünmek gerek.vee tabi ki en önemlisi birbirimize saygı duymak.formana saygı duydurtmak..buda kendi formana saygı duymanla olur...
  Benim kişisel görüşüm ;aynı bakanlık bünyesinde farklı meslekleri icra eden fakat aynı amaç için çalışan bir ekipteki bireylerin meslek grubuna göre farklı muamele görerek,pozitif ayrımcılığa tabi tutulması.. iş barışını ve ekip ruhunu zedeleyen en önemli faktör..(bknz çalışma saatleri,döner sermaye dağıtım oranları)
  sağlıkçılar olarak organize bir şekilde çalışıyoruz, o nedenle ast üst tartışmasına gerek yok. ancak bu organizasyon şemasında hangi birimi çıkartırsak bu sistem durur diye baktığınızda sonuca ulaşabiliriz. tabiki burada sorunun cevabını vermeyeceğim.
  google play app store