HELLP sendromu, genellikle (bkz:preeklampsinin) bir varyantı olarak kabul edilir. Hayatı tehdit eden bir gebelik (bkz:komplikasyon) udur. Genellikle gebeliğin son aşamalarında veya doğumdan sonra ortaya çıkar.
H (kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla oluşan hemoliz)
EL (yüksek karaciğer enzimleri)
LP (düşük trombosit sayısı)
Hellp sendromunun teşhisi her zaman kolay konulamayabilir. Bazı hastalarda,(bkz:hipertansiyon) ve idrarda pozitif protein bulgusu gözlenmez. Semptomlar bazen gastrit, grip, akut hepatit ve safra kesesi hastalığı gibi durumlarla karıştırılır. Mortalite oranı yüzde otuz civarındadır. Bu yüzden gebelerin özellikle semptomları takip etmeleri ve düzenli gebelik takiplerini aksatmamaları önem arz eder.
Olası Belirtiler:
Baş ağrısı, bulantı/kusma, yemek yedikten sonra ortaya çıkan mide ağrısı, hazımsızlık, karın veya göğüste hassasiyet, sağ üst kadran ağrısı, derin nefes almayla oluşan göğüs/omuz ağrısı, kanama, görme değişikliği(özellikle gözün önünde uçuşan cisimler görme), genel vücut ödemi.
Klinik Bulgular:
Yüksek tansiyon, idrarda proteinin pozitif olması

Mortalitenin en büyük sebepleri, karaciğer rüptürü ve serebral ödem/kanamadır.Hastaların erken dönemde tespit edilmesi hayati önem taşır.HELLP çok daha tehlikeli bir durum olan (bkz:dissemine intravasküler koagülasyon (dik)) adı verilen bir tabloya da yol açabilir.
görsel