görsel
halk arasında basur olarak bilinen bir takım nedenlerden dolayı anüste bulunan damarların büyümesidir.ilerleyen süreçlerde dışa doğru genişleme gösterebilir. dışkılarken anüsten dışarı sarkabilir. hemoroide en çok kabızlık nedeniyle ıkınmalar neden olur.(bkz:kabızlık)
Bol sıvı bol hareket posalı yiyecekler ve tuvalet alışkanlığı kazanmak lazım .buda encok bagırsakların aktıf oldugu sabah ve aksam saatlerinde tuvaletiniz gelse de gelmesede beyne o sinyali gönderip bir miktar tuvalette beklemek lazım tuvalet alıskanlığı için.çok oturulmamalı ve uzun süreli ayakta beklenılmemelıdır.agrı oluşuyorsa ılık oturma banyoları yaparak makat bölgesi rahatlatılabilir.analjezık örn:anestol krem kullanılabilir.çok şiddetli kanama veya nekroza olmus bır hemoroidde varsa cerrahi lazer müdahaleler yaptırılabilir.
hemoroidler iç ve dış olarak ayrılır. iç hemoroidlerde ağrısız kanama dış hemoroidlerde ağrı ön planda olabilir. hemoroid tedavisinde rf ve lazer tedavileri sonuçları daha iyi oluyor.
Hemoroid tedavisinde kendine özgü tedaviler uygulayan, hastasını güler yüzle karşılsyan ve gönderen Mehmet beyi herkese tavsiye ediyorum