gebelik döneminde ciddi dehidratasyon, elektrolit kaybı, hatta hospitalizasyon gerektirebilecek derece inatçı bulantı ve kusma olması durumudur. 9. gebelik haftasında pik yaparken 20. gebelik haftasına doğru giderek azalır.
Hiperemezis gravidarum, homeostaz, elektrolitler ve böbrek fonksiyonu da dahil, vücudun çeşitli alanlarını etkilediği gibi, olumsuz fetal sonuçlara da yol açabilen bir hamilelik komplikasyonudur.Hiperemezisin kendisi bir risk faktörü değildir. Bu, hiperemezis ile ilişkili düşük kilo alımının sonucudur. Yüzde beşten fazla kilo kaybı olan ve yetersiz beslenen gebelerde; düşük doğum ağırlığı, doğum öncesi kanama, erken doğum, erkek bebeklerde İnmemiş testis ve fetal anomalilerle ilişki gibi olumsuz gebelik sonuçları görülmüştür.bulantı/kusmayı hafifletmek için daha sık, daha küçük öğünler yemek ve kusmayı tetikleyen yiyeceklerden veya kokulardan kaçınmak, Stresten uzak durmak, dinlenmek faydalı olacaktır.Doktorunuz tarafından uygun görülürse 1.5mg/gün tiamin (bkz:moral vitamini) reçete edilebilir. Tüm bunlara rağmen şikayetler geçmez ise kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konulması için doktorunuz tarafından iv tedavi başlanabilir. Tedavi yöntemleri arasında ayrıca akupunktur ve hipnoz gibi alternatif tedaviler bulunur.Kaynak
Gebelik döneminde kanit duzeyi a bile olsa iv tedavilerde ilac kullanimina karşıyım. Nonfarmakolojik yontemler, beslenme aliskanliginda degisiklik gibi ek secenekler tercih edilmeli. Sivi kaybinin cok fazla oldugu durumda ise iv izotonik yeterli. En guvendigimiz parolun gebelikte kullaniminda kriptorsidizme sebebiyet verecegini hic dusunmus müydünüz ?
gebelikte çareyi zofran tablette bulduğum hastalık. insanın içinin dışına çıkması durumu tam olarak bu olsa gerek.