Diğer bir deyişle riyakarlık... sana ayrı diğerine başka yüzünü gösteren erdemsiz kişiliksiz genellikle sinsi olan kişilerdir, şu karantina günlerinde karakterleri yani gerçek kötü yüzleri açıkça su yüzüne çıkan, maskeli şeytanlardır (bkz:ikiyüzlülük) (bkz:riyakarlık) (bkz:kötülük)
söylenilen ile yapılanın birbirini tutmaması olayı. türkiyenin en büyük insanı problemlerinin başında geliyor bu olay
hastane ortamında hiç bitömeyecek olan durum. allah hepsini bildiği gibi yapsın. daha yakın zamanda yaşadığım olay. yüzüne gülüp sonrasındaa arkamdanm iş çev,iren şerefsizlerin ceremesini çeken yine biz çalışanlar oluyoruz. ne hakla böyle şeyler yapabiliyorlar ben anlam veremiyorıum. ama yok allahın adaleti cvar ben ona güğveniyorum. ne haksızlık varsa, hangi durumda nelere uğradıysaöm ya da yaşayacaklarımdan hepsini allah sorusun. yanlarına kalmasın yani. kalmamalıda. öteki dünmyaya da kalmasın istiyorum yaşayarak karşımda onun o yaptıklarının cezasını çekerken ben izlkemek istiyorum. isl def bugün beş yıllık meslek hayatımda, o kadar severek geldiğim bu meslekte 'LANET OLSUN' DEDİM. BEN SAKİN, SABIRLI BİR İNSAN OLSAM DA BUGÜN İLK DEFA ÇİZGİMDEN ÇIKTIM. HALA SİNİRİMİ ALAMIYORUM. NE YAPMALIYIM BİLMİYORUM AMA Bİ ŞEKİLDE BU DÜZENE DUR DEMEK LAZIM. DURDURULMASI LAZIM!!!!
(bkz:mürâîlik)

“insan ya geleneklere karşı koyup açık ve cesur yaşamalı, yâhut da inandığı bâzı kıymetler varsa onlar için fedâkârlık yapmalı. en çirkin şey ikisine birden sâhip çıkan mürâîliktir.” (bkz:peyami safa)

fedakarlık yapanlara selam olsun...