fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

8 + 14 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

İmmün plazma tedavisi bekleyen hastalar

 • Plazma iyileşmiş hastaların taburculuğundan iki hafta sonra alınabilmektedir. Her covid 19 geçirip İYİLEŞEN plazma VERMEYECEKTİR. Çünkü iyileşen hastalardan sadece-18-60 yaş arası-50 kg üzerinde-Gebe kalmamış-Hepatit, HIV, sfiliz vs olmayangönüllü insanlar plazma verebilmektedir.Ancak;-Gönüllü bağışçılar HAFTADA BİR KEZ VEREREK(PEŞPEŞE 3 HAFTA) TOPLAMDA 3 kez 400 ml plazma verebileceğinden, bir bağışçıdan alınan PLAZMA LAR HER BİRİ İKİ HASTAYA VERİLEBİLMEKTED İR.3 BAĞIŞ TOPLAMDA 6 hastaya VERİLEBİlMEKTEDİR.
  Plazma verebilecek bağışçı listeleri ile tedaviye başlayacak hastaların listeleri Sağlık Bakanlığı'mızca etik ve medikal kriterler ile oluşturulmaktadır.Doğrudan hasta yakınlarının bağışçı araması doğru bir yaklaşım DEĞİLDİR.BU KOJUDA UZMAN KURULUŞUMUZ KIZILAY VE KAN BANKACILIĞI RUHSATI OLAN HASTANELER PLAZMA AFEREZİ YAPABİLMEKTEDİRLER. KAN VE ÜRÜNLERİNDE HİÇBİR ZAMAN ÜCRET TALEP EDİLMEMEKTEDİR. BAKANLIĞIMIZ ÖNCELİKLİ İHTİYACI OLAN HASTALARIN TEDAVİSİNDE KULLANMAKTADIR. TEDAVİ OLAN HASTA SAYISI GÜN GEÇTİKÇE ARTMAKTA BUNUN AKABİNDE DAHA FAZLA PLAZMA TOPLANABİLMEKTEDİR. Lütfen sabırlı olunuz ve Sağlık Bakanlığı' na güveniniz.
  Doğum yapmış kadınların kanında bir antikor oluşuyor. Eğer bu plazmayı veya trombositi hastada kullandığınızda trali denen Transfüzyon ile ilişkili akut akciğer hasarı (Transfusion-related acute lung injury, TRALI) olan klinik bir sendroma neden olabilir. Çok ciddi ve sıkıntılı bir durumdur.
  Bana göre plazma bankası kurulmalı kurtulanlardan acil kanun çıkarılırılıp gerekirse zorla alınmalı İsteğe bırakılmamalı, işi biten diğerini düşünmüyor. O kadar iyileşen hasta varken hala insanların donör araması çok ironik ve acı(bkz:donör) (bkz:plazma)
  tedavinin hızlı bir şekilde tamamlanıp iyileşen sayılarının artması için devletin bu konuda da bir çözüm bulmasını gerekirse listeler haline iyileşenlerden plazma alarak hastalara uygulaması gerekmekte
  google play app store