Yukarıda yazdıgınız yazı o kadar doğru ki.daha bır hafta önce biri ile tartısmak zorunda kaldım baktım ben alçak ses tonu normal anlasılabılır tonla konusuyorum karsımdaki bagırıyor sabrediyosun alttan alarak çünkü benım kalbim değerli karşıdaki kişiyede değer verdığımden boyle konusmayı tercih etmeme ragmen bagırıyor resmen seni kışkırtıyor ve sizinde bi sabır noktanız var o aşıldığı zaman çileden çıkıyorsunuz ve anladıgı dilden cevap vermek caiz oluyor bence.ama yine de bağırmak bişeylerı çözmek isteyenlerin tercihi değil yıkmak isteyenlerin sececegi bişey oldugunu bu yazıyıda okuyarak net karar veriyorum.bağırmak istiyosan öfkeni çıkarmak istiyosan gıt boş odaya dağa bayıra çayıra bağır.sonra ne mi oluyo kaybediyosun .
İnsanoğlu çok gariptir ki neden bağırır sorusuna birden çok şey yazabilir.Bazen bağırarak kendimi ifade ediyorum,bazen ise susarak ifade ediyorum.Bağırıyorum çünkü insanlar anlamıyor,bağırıyorum çünkü insanların beynine anca böyle girer böyle düşündürtebilirim diye bağırıyorum.Biliyorum yanlış ama yapıyorum..
İslâm alimlerinden biri talebeleriyle Basra kıyısında gezinirken deniz kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüş. Talebelerine dönüp:“İnsanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar?” diye sormuş.Talebelerden biri:“Çünkü sükûnetimizi kaybederiz” deyince mübarek zat:“Ama öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden yüksek sesle konuşuruz? O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile de duyurabilecek ve demek istediklerimizi rahat aktarabilecekken niye avazımız çıktığı kadar boğazımızı yırtarak bağırırız?” diye tekrar sormuş.Talebelerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış:“İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak mecburiyetinde kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları lazım gelir.”“Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri birbirine yakındır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır.Peki, iki insan birbirini daha da fazla severse ne olur? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar çünkü kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile lüzum kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte birbirini hakiki olarak seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir.”Daha sonra talebelerine bakarak şöyle devam etmiş:“Bu sebeple tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine müsade etmeyin, izin vermeyin. Aranıza mesafe koyacak sözlerden uzak durun.Ne demişler…“Zerzevatçı bağırır, Sarraf bağırmaz,Eskici bağırır, Antikacı bağırmaz….FİKRİ KIYMETLİ OLAN BAĞIRMAZ. BAĞIRAN DÜŞÜNEMEZ, DÜŞÜNEMEYEN KAVGA EDER.SESİMİZİ DEĞİL SÖZÜMÜZÜ YÜKSELTELİM.(bkz: