Hassas Barsak Sendromu-İrritabl Barsak Sendromu (IBS)Hassas Barsak ya da diğer adıyla İrritabl Barsak Sendromu (IBS) sindirim sisteminde muayene ya da standart tanı yöntemleriyle yapısal bir bozukluğun saptanmadığı işlevsel bir hastalık.Toplumda yaygın olarak rastlanıyor ve IBS’nin sebepleri bilinmediği gibi kesin bir tedavisi de bulunmuyor. IBS büyük ölçüde rahatsızlığa ve sıkıntıya yol açmakla beraber bağırsaklara kalıcı bir zarar vermiyor, kanamaya yol açmıyor ve kanser gibi ciddi hastalıklara neden olmuyor. Sıklıkla hafif bir sıkıntıya yol açan IBS bazı kişiler için hareketi kısıtlayıcı olabiliyor. Bu bağlamda da yaşam kalitesi etkileniyor.IBS’li kişiler sosyal ortamlara girmekten kaçınabiliyor, işe gitmekten çekinebiliyor ya da bazen hastalığın yol açtığı ishal , acilen tuvalete koşma ihtiyacı ya da kabızlık gibi belirtiler nedeniyle kısa mesafelere bile yolculuk etmekten korkabiliyor. Yine de IBS’li bir çok kişi diyet, stres yönetimi ve bazen de hekimler tarafından önerilen ilaç tedavileri ile belirtilerini kontrol altında tutabiliyor.IBS’nin (İrritabl Barsak Sendromu) tedavisinde genelde antidepresan ilaçlar önerilmektedir

Stres kaynaklı bir hastalık olduğu düşünülmektedir.
Bu rahatsızlık benim oğlumda var.okula gideceği zaman sabah başlıyor karin ağrısı....ozellikle sınava gireceği zaman. Öğretmen sınav kağıtlarını dağıtmaya başlarken karin agrilari basliyormus.karin ağrısindan sınava adepte olamıyor çocuk...deneme sınavlarından bile yarim bırakıp çıkmak zorunda kalıyor. Çocuk gastroya muayeneye ettirdik. Ibs olduğunu çocuk psikiyatriye gitmemizi söyledi. Şuan prozac kullanıyor daha iyi..
Aynı şekilde bir olaya üzülsün anında ishal olup tuvalete koşuyor. Diyorlar ya bağırsaklar ikinci beyindir diye.evet öyle bencede
bagırsaklarda herhangi bir organık bozuklu yoktur. yapılan taramalarda anormal bişey bulunmaz. IBS'nin semptomları karın bölgesinde kesintili, kramp şeklinde ağrı, genellikle sol tarafta oluşan abdominal distansiyon, gaz çıkarılması ya da bağırsak faaliyetleri sonucu oluşan geçici rahatlama; bağırsakların tam boşalmadığı hissi, aşırı gaz, mukus akıntısı, ishal, kasılmalar ve mide bulantısıdır. Bazı insanlarda ayrıca sindirim yolları ile ilgisi olmayan baş ağrısı sırt ağrısı ya da yorgunluk gibi semptomlara da rastlanmaktadır.Semptomlar tipik olarak kesintili ve genellikle yaşam boyu tekrarlayan ancak zamanla sıklığı ve şiddeti azalan bir şekilde seyreder. Durum genellikle komplikasyona yol açmaz.
bu hastalık sizi hem psikolojik hemde fizyolojik olarak çok kötü etkiler ki beni etkiledi. stresli olduğum zamanda yakalandım, afedersiniz keçi b*ku gibi sıçardım. ama sürekli tuvaletim var gibi klozete otururdum. patlama hissi yaşardım sürekli bir gaz çıkışı olurdu ve bu gaz çok kokulu olurdu. eşim ile uzun süre aynı yatakta yatamadık bu nedenle. çok utanıyordum, sürekli şişkinliğimi gidermek ve tuvaletim olupta yapamama hissini gidermek için lavman alıp yapıyordum ama sadece 1 saatlik çözüm oluyordu.
bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu stresten uzaklaşmaktı benim için her türlü ilacı ve öneriyi denedim yanıt bulamadım. ama stres kaynağım kesildiğinde hastalıkta ortadan kayboldu.