fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

6 + 16 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

kadında cinsel yanıt döngüsü

 • DSÖ' ne göre cinsel sağlık; cinsel yaşamın bedensel, ruhsal, zihinsel ve sosyal açıdan bir bütün olarak ele alınması yoluyla kişilik, iletişim ve sevginin olumlu yönde zenginleşmesi ve güçlenmesiolarak tanımlanmaktadır.
  * cinsel yanıt siklusu tam olarak 1966 yılında Masters ve Johnson tarafından tanımlanmıştır.
  * 4 aşamadan oluşmaktadır. 1) uyarılma evresi 2) plato evresi 3) orgazm evresi 4) çözülme evresi
  * günümüzde ise cinsel döngü American foundation for urologic disease (AFUD) 2000 yılında öngördüğü şekilde 1) cinsel istek 2) uyarılma 3) orgazm 4) çözülme fazı olduğu plato fazı kullanılmadığı belirtilmiştir.

  cinsel istek fazı:cinsel fantaziler ve cinsel aktiviteye karşı duyulan arzu ya da cinsel işlev için gerekli motivasyon, eğilim şeklinde tanımlanmaktadır. cinsel döngünün en önemli evresidir. cinsel isteği serotonininhibe ederkendopamin aktive eder. bu faz birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

  uyarılma fazı: erotik duygu ve düşüncelerin belirmesi, erkekte ereksiyon ve kadında lubrikasyonun ortaya çıkması; bedende yaygın olarak vazokonjesyon ve kasılma ile karakterizedir. uyarılma santral ve periferik sinir sisteminin aktive olması anlamına gelmektedir.

  orgazm fazı: sempatik sinir sistemi tarafından oluşturulan miyotonik bir cevap olup uyarılma fazında oluşmuş olan gerilimin ani boşalması şeklinde hissedilmektedir. süre açısından en kısa, haz açısından en yoğun dönemdir. bu evrede erkekte ejekülasyon kadında ise perine ve vajen etrafındaki kaslar ile vazokonjesyon sonucu büyüyen dokuların refleks olarak ritmik olarak kasılması ile karakterizedir.

  çözülme fazı:uyarılma evresinde ortaya çıkan değişikliklerin tümü geri döner. kaslardaki kontraksiyon gevşer, kas tonüsü normale döner. klitoris ereksiyonu çözülür. cinsel heyecan kaybolurve kan basıncı, solunum ve kalp hızı normale döner.bu geri dönüş 5-10 dk sürer..
  .
  .
  Kaynak: Özkan H. '(bkz:kadın sağlığı ve hastalıkları) ' Akademisyen kitabevi, 2019
  google play app store