Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur? 2020 saç dökülmesi tedavileri

kadınlarda saç dökülmesi

Günümüz dünyasında, kadınlarda saç dökülmesi ve kellik erkekler kadar çok fazla görülmese de, yine de 40 yaşını geçmiş kadınların nüfusunun yüzde 40′ında görülmektedir. Daha doğrusu bu yaşı aşan kadınların yüzde 40′ı aynı durumdan şikayet etmektedirler yani bu yüzde aslında daha da yükselebilir.

kadınlarda genetik sorundan kaynaklanan saç dökülmesi

Erkeklerin saç dökülmesine benzeyen kellik tipi de denir.Kadınların kafasında bulunan saçların genelinde, özellikle orta yaşa doğru ve sonrasında ortalama bir azalma gözle görülür şekildedir. Bazı kadınlarda ise; bundan farklı olarak alın bölgesindeki saçlarda bir açılma söz konusu olabilir. Bunun sebebi de; kadınlarda, az miktarda bulunan erkek hormonlarının (testesteron) etkisidir.

kadınlarda strese bağlı saç dökülmesi

Fizyolojik (bedensel) ya da ruhsal sorunlardan kaynaklanan (psikolojk) sıkıntılar saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Kadınlarda orta yaşın sonlarında doğru ortaya çıkan östrojen azalması ve menopoz dönemindeki stres de saçların dökülmesine neden olabilir. Bu tür durumların neden olduğu saç dökülmelerinde kişi, saçlarından ciddi oranda kayıp verebilir.

kadınlarda ilaca bağlı saç dökülmesi

Çeşitli ilaçlar ve tedaviler kadınlarda saç dökülmesi ve kellik yapabilir. Radyasyondan etkilenmenin sonucunda ya da kanser tedavilerinde genelde kullanılan kemoterapi yöntemiyle uygulanan tedaviler sonucunda saç dökülmeleri gerçekleşebilir. kanser hastaları radyoterapi ve kemoterapi alırlar. bu radyoterapide verilen rasyasyon saç köklerine etki eder ve saçların kırılarak dökülmesine sebep olur.

kadınlarda kısmi saç dökülmesi

İnsan bağışıklık sistemiyle kendi kıllarına tahrip verebilir. Dökülen bu kılların yarısından fazlası, tedavi görmese dahi 1.5-2 yıl içinde önceki hallerine döner. tedavide kedinlikle hekime başvurmak gerekir. kadınlarda saç dökülmele sorunları erkeklere göre daha fazla psikolojik soruna yol açar.

kadınlarda kopma nedenli saç dökümlesi

Kopma nedenli saç dökülmesi saçları zayıf olan kişilerde, fırça, tarak benzeri saç düzenleyiciler tarafından taranırken kopmalar meydana gelmesidir. Sıkı örmeden ve at şeklinde kuyruk yapmaktan da bu sonuç doğabilir. Aynı şekilde saça sık fön çektirme, krape attırma, röfle, perma, oryalle saç açtırma vb. kuaförler tarafından saça uygulanan işlemler, saçların aşırı zayıflamalarına ve kopmalarına neden olabilir. Bu ve bunun gibi saç dökülmelerinde, doğal karışımlı ilaçlar ya da saç bakım için kullanılan kapsüller alınıp kullanılabilir, tabi yine doktor kontrolünde olmasında yarar vardır. Çünkü bu bakım ürünleri; doğru seçilmediği ya da doğru kullanılmadığı takdirde, saçlarınızda daha büyük sorunlara yol açarak iyileşmeyi geciktiriyor olabilir, o yüzden tedbirli olmak iyidir.

kadınlarda saç ekimi

saç problemleri erkeklerde daha sık görülmesine rağmen kadınlar da psikolojik problemlere daha sık yol açar. özellikle saç ekimi ülkemizde son 10 yılda büyük gelişme katetmiştir. saç ekimi yaptıranların %95’i erkeklerdir. ancak son yıllarda tıbbi gelişmeler kadınlarda da ekim yapmaya fırsat tanımıştır. dhi saç ekimi kadınlarda da çok başarılı bir yöntemdir. lütfen saç ekimi yaptırmak istiyorsanız en yakın saç ekim hekimine başvurun.