Karaciğeri Temizleyen Yiyecekler 2020

karaciğeri temizleyen yiyecekler

Karaciğer birçok enzimin üretildiği ve kontrol edildiği en önemli organımızdır. Vücutta biriken tüm toksinleri kandan alarak kanı temizlemeye yardım ederken, mineral ve vitamin depolayan organdır. Ancak bizler gün boyunca beslenme, ilaç alımı, doğal olmayan sıvı tüketimi gibi nedenlerden dolayı onu toksinlere maruz bırakabiliyoruz. Bu da karaciğere zarar veriyor. Bir insanda karaciğer işlevini kaybederse tüm organların işleyişi bozulur ve hasta sonunda ölür. Karaciğerimizi temiz sağlıklı ve organik besinlerle temizleyebiliriz. Karaciğeri temizleyen besinler konulu makalemizde karaciğere faydası olan, toksinlerin doğal olarak atılmasına yardım eden besinleri inceliyoruz.

Domates Ispanak ve Avokado: Bu 3 besin karaciğeri temizleyen besinler arasındadır. Avokado içerisinde “glutatyon” adı verilen bir madde bulunur, bu madde karaciğeri ağır metallerden korur. Domates ve ıspanak da sindirim enzimlerini uyarmakta ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmektedir.

Pancar ve Havuç Karaciğeri Temizler: Sözünü ettiğimiz glutatyon maddesi, pancar ve havuçta bolca bulunur. Pancar ve havuç beta karoten ve Flavonoid içerir ki bu maddeler karaciğerin temizlenmesinde etkili maddelerdir. Bu besinlere kuşkonmaz bitkisini de ekleyebiliriz. Bu da hem böbrek hem de karaciğere iyi geliyor çünkü doğal bir di-üretiktir. Vücuttan tüm kötü maddelerin atılımını kolaylaştırır.

Yeşil Yapraklı Tüm Sebzeler Karaciğeri Temizler: Yeşil yapraklı senzelerde klorofil bolca bulunur. Klorofil de ortamdaki toksinleri emmek gibi bir yeteneğe sahiptir. Kanda bulunan zararlı metal partiküllerini de emerler. Dışkı yolu ile atılımını sağlarlar.

Lahana Şalgam Tere Otu ve Brokoli Karaciğeri Temizler: Karaciğeri temizleyen bu besin kaynaklarının asıl işlevi vücutta glukozinolat enzimlerinin üretimini arttırmaktır. Böylece kanserojen maddeler ve diğer tüm toksinler kolayca dışarı atılırlar. Karaciğerin yağları parçalamasına yardımcı olan ve toksinlerin atılımını sağlayan, karaciğerin amino asit üretmesine yardımcı olan diğer bir bitki de karahindibaba bitkisidir. Kateşin maddesi içeren yeşil çay ( şekersiz) iyi bir anti oksidan kaynağıdır. Biberiye bitkisi de sindirim işlevine katılır ve safra üretimini uyarır. Biberiye bitkisini su kaynadıktan sonra bir bardak kaynar suya 2 gram biberiye atarak 10 dakika demlenmesini sağladıktan sonra günde 1 bardak olmak üzere tüketebilirsiniz.

Narenciye Karaciğer Temizler: Narenciye bol bol C vitamini içerir ve anti oksidan maddelerle doludur. Safranın detoksifikasyon işlevini hızlandırır. Yağların parçalanmasına yardım eder. Karaciğeri korumak için, az yemek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak, rafine edilmiş tüm besinleri menüden çıkarmak çok önemlidir. Karaciğerin kendini yenileyen bir organ olması bir çok insanı yanıltır. Nasılsa kendini yeniler diye düşünenler sinsice ilerleyen karaciğer hastalığı yani siroza aşırı yağlanma nedeni ile yakalanabilirler. Bu durumda karaciğerin iyileşmesi mümkün değildir ve organın nakledilmesi gerekir. Karaciğerin nakli hem çok pahalı bir işlemdir hem de uygun karaciğer bulunsa bile vücudun yeni karaciğeri reddetme ihtimali yüksektir.