fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

14 + 14 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Karpal tünel sendromu

 • Koldan gelen ve avuç içine ve parmaklara uzanan sinir ve kas dokuları, bilek bölgesinde dar bir Tünelden geçer. Bu tünel bölgesine

  Karpal tünel Denir. Karpal tünel Bölgesinde Bulunan median sinire baskı uygulanması sonucu gelişen hastalıktır
  Medyan sinir, parmağınızın hareketini ve hissini ve serçe parmağınız dışındaki tüm parmaklarınızın hareketini kontrol eder.
  Gün boyunca, bileğiniz bükülmüş bir şey tutarken, örneğin araba kullanırken veya kitap okurken belirtileriniz alevlenebilir. Durumun başlarında, ellerinizi sallamak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak bir süre sonra, uyuşmayı ortadan kaldırmayabilir.
  Karpal tünel sendromu kötüleştikçe, elinizdeki kaslar da küçüldüğünden daha az kavrama gücüne sahip olabilirsiniz ve sinir hasarı oluşabilir. Ayrıca daha fazla ağrı ve kas krampınız olur.
  Risk Faktörleri
  -Yazma veya sıklıkla yaptığınız bilek hareketleri gibi tekrarlayan hareketler(örgü örmek gibi). Bu, özellikle ellerinizin bileklerinizden daha düşük olduğu durumda yaptığınız faaliyetler için geçerlidir.
  -Hipotiroidizm
  -Gebelik
  -Obezite
  -Romatoid artrit
  -Diyabet
  -Kadın cinsiyet: nedeni daha küçük karpel tunele sahip olmaktır. Kadınlarda, 3 kat daha fazla görülür.
  -Fırıncı, kasiyer, kuaför, müzisyen, boyacı gibi meslek erbabları.
  Çoğu hastada, karpal tünel sendromu zamanla kötüleşir, bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir. Erken zamanlarda, belirtiler genellikle bilek ateli takmak veya belirli aktivitelerden kaçınmak gibi basit önlemlerle hafifletilebilir. Egzersiz ile desteklenebilir. Doktorunuz tarafından antienflamatuar ve steroid ilaçlar reçete edilebilir. Tüm bunlara rağmen şikayetler geçmiyorsa operasyon kaçınılmazdır.

  Kaynak
  google play app store