Kawasaki hastalığı özellikle beş yaş altı çocuklarda üç günden uzun süren ateş, döküntü, ağız içinde, dilde ve gözlerde kızarıklık ile kendisini gösteren bir çocuk hastalığıdır. İlk defa Japon pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından 1967 yılında tanımlanan bu hastalık, özellikle beş yaş altı çocuklarda tedavi edilmezse uzun süreli kalp komplikasyonlarına sebebiyet verebilen önemli bir rahatsızlıktır. Tedavi edildiğinde ise birçok çocukta herhangi bir kalıcı hasara neden olmaz.
Gazetelerde, İngiltere ve italya’da Son dönemde sıklığında bir artış olduğu ile ilgili haberler var. Bu hastalık belirtileri gösteren çocukların bir kısmında covid -19 pozitifliği de saptanmış. İnsanın aklına virüsle Bağlantılı olup olmadığı sorusu geliyor.
edit: kawasaki’ye çok benzediği lakin covid-19 kaynaklı yeni bir hastalık olduğu yazıldı. (bkz:pediatric multi-system ınflammatory syndrome potentially associated with covıd-19)

Kaynak
Şuan avrupa ülkelerinde 100civari çocuk da tespit edilmiş bu kawasaki virüsü. Allahdan can kaybı olmamış...umarim buda ikinci bir küresel salgın haline gelmez