fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

12 + 11 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Kediye Aşı Nasıl Yapılır? Kediler İçin Aşı Takvimi ve Aşı Kuralları

kediye aşı nasıl yapılır

kediye aşı nasıl yapılır ? kedi familyasına aşı yapmak oldukça hassas bir konu olduğu gibi asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. zamanında yapılmayan aşı uygulaması kedi sağlığını olumsuz etkileyeceği gibi bakımını yapan kişilerede olumsuz etkiler yaratabilmektedir. yavru kediler için uygulanması gereken 3 çeşit aşı türü vardır. bunlar iç parazit aşısıkarma aşı ve lösemi aşısı dır.

kediye aşı nasıl yapılır

kedi aşısı

inanması güç olsada vetenerinerlerde yaptırdığınız yüksek maliyetli aşılar aslında hiçte pahalı şeyler değil. bir veteriner vasıtasıyla yaptırdığınız aşının maliyeti 100 lira olurken bunu ilacı alarak kendiniz uygulamanız durumunda 3-5 liraya kadar maliyeti düşürebilirsiniz. üstelik alacağınız ilaçlar çoğu zaman te k kullanımlık olmamaktadır. örneğin bir parazit aşısının ilacını kendiniz tedarik ettiğinizde 20ml’lik bir form alırsınız. 0,5ml bir seferde uygulanan bu aşıyı 40 kez kedinize uygulaayabilirsiniz. buda maliyeti çok çok fazla düşürecektir.

ilk olarak aşı uygulaması yapmadan önce seri aşılamalarda benzer türde ki iki aşılanın arasında sürenin en az 3 hafta olmasına dikkat edilmelidir. ilk aşılama yapıldıktan sonra aynı türde ki bir diğer aşının 3-4 gün için verilmesi gereksiz ve etkisiz olacaktır. aynı şekilde iki aşı arasında ki sürenin uzamasıda aşının etkisini yitirmesine sebep olacaktır.

aşıyı uygulamanız başarılı olsa dahi dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus daha vardır. aşının dozu! eğer kedinin yaşına ve kilosuna uygun dozda ilaç uygulamazsanız yine etkisiz olacağı gibi fazla dozda aşı uygulamakta kedi için olumsuz etkilere yol açacaktır. bu sebeple aşıyı uygulamadan önce muhakkak bir veteriner hekimden görüş almanız sizin ve kedinizin yararına olacaktır.

kedilere aşı uygulama şekli ve aşı uygulama yeri

hayvan familyasının çoğuna olduğu gibi kedilerdede en yayın aşılama şekli deri içi yani intradermal uygulamadır. bu uygulamanın yanı sıra deri altı(subcutan) ve kas içi(intra müscüler) uygulamalar vardır. ancak sizlerin ev ortamında uygulayabileceği en iyi aşılama çeşidi intradermal uygulamadır. diğer uygulamalar uzman kişilerce uygulanmalıdır. intradermal uygulama aynı zamanda diğer uygulamalara göre daha etkilidir bunun sebebi deri üzerinde bulunan lenf bezi damarcıklarının daha fazla bulunmasıdır. lenf sistemi insalarda olduğu gibi hayvanlarda da savunma sisteminin en önemli parçacığıdır. deri içine uygulanan ilaç lenf dokularında daha fazla kalacağı gibi daha etkili bir uyarma sağlayarak daha fazla etki göstermektedir.

kedilere uygulanabilecek aşılar ve uygulanması gerekli aşılar

kediye aşı nasıl yapılır

karma kedi aşıları

feline calicivirüs: kedilerde bulunan ağız ülserine sebebiyet veren bulaşıcı bir mikrobu önlemeye yarayan aşıdır.

feline panlökopeni, kedilerin en müzdarip olduğu bulaşıcılığı yüksek viral bir hastalıktır. yeni doğan yavru kedilerin ölümüne yol açabildiği gibi, yetişkin kedilerde de iştahsızlık, bulantı-kusma ve kanlı dışkılama ile kendini gösterir. aşılama yolu ile kediler bu hastalıktan korunabilir.

feline rhinotracheitis, en bulaşıcı hastalık olarak bilinir. ancak yetişkinlik çağına ulaşmış kedilerde ölümcül etkisi yoktur. bağışıklık sistemi kuvvetlenmemiş yeni doğan ve genç kedilerde ölümlere sebebiyet verebilir. aşılama ile bunun önüne geçişmesi mümkündür.

karma aşı türü yukarıda belirttiğimiz 3 hastalık türü için bağışıklık kazanılmasına yol açan aşı türüdür. ancak tam bağışıklık sağlaması her zaman muhtemel değildir. bunda bir diğer önemli faktör yavru kedinin annesinde aldığı antikor oranıdır. eğer yavru kedi yeterli antikoru anne karnındayken sağlayamamışsa hiç bir zaman tam bir bağışıklık seviyesine ulaşamayacaktır. tüm bu etkenleri göz önüne alarak karma aşı uygulamasının yeni doğan kedinin doğumundan itibaren 6-8 haftalığa ulaştıktan sonra uygulanması önerilmektedir. aynı şekilde aşıların aralıkları 3-4 hafta olmalı ve yavru kedi 17-20 haftalık olana kadar tekrar edilmelidir. bu aşı programının uygulanması halinde bağışıklık sistemlerinin %95 oranında kuvvetlendiği çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. ayrıca karma aşıların her yıl düzenli olarak uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

kuduz aşısı, kuduz insanlarda olduğu gibi kedilerde de direk merkezi sinir sistemine etki eden bir hastalıktır. çok hızlı vücuda etki eder ve bilinç bulanıklığı, sinirlilik, huzursızluk, aşırı salya salgısı, yutkunmada zorluk ve felçlere yol açabilir. viral bir hastalık olarak görülsede ölümcüldür. bulaşma yolu kuduz diğer hayvanlarla temastan yani ısırılmaktan geçer. virüs salyaya sürekli ulaşamadığı için her ısırılma risk taşımaz. bu sebeple her ısırığa maruz kalmış hayvan kuduz olarak değerlendirilmemeli bir süre takip edilmelidir. kuduzun en önemli önleyici faktörü kuduz aşısıdır. son yıllarda etkili kullanılan kuduz aşı takvimi sayesinde bu hastalık neredeyse görülemez hale gelmiştir. ancak yinede önlem alınmasında yani aşı takvimine uyularak aşı uygulaması gerekmektedir. yavru kedilerde ilk aşı uygulaması 3 aylıkken uygulanmalı ve takiben her yıl düzenli olarak yapılmalıdır.

kist aşısı, antiparaziter ilaçlama olarak bilinir. iç parazitlere karşı etkili bir savunma yöntemidir. parazitlere bağlı enfeksiyonların önlenmesi ve sağaltımında uygulanır. bu aşılamanın yapılması sadece hayvan sağlığı için insan sağlığı içinde oldukça önemlidir. özellikle kedilerin tüylerinde saklanırlar ve insanlara kolayca geçebilirler. parazitler kedilerin iç bağırsaklarında yuva edinerek gelişirler ve dışkılama yoluyla dışarı adım atarlar. kedilerin dışkıladığı sebze ve meyvelerden insanlara kolayca bulaş olabilirler. buda insanların bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve istenmeyen etkiler gözükmesine yol açar.

tüm bu etkenleri göz önüne alarak kedilerin düzenli parazit aşılarının yapılması oldukça önemlidir. aşı uygulamaları 3 aylık periyotlar halinde düzenli olarak yapılmalıdır. parazitin fazla bulunduğu yerlere daha sık uygulama yapılabilir. kist aşısı diğer aşılara oranla yağlı bir maddeden üretilmesinden dolayı oldukça yanıcı etkisi vardır. kedide ajite bir hale yol açabildiği gibi uygulandığı yerde ağrı ve şişlik oluşturabilir.

leukosis aşısı, bu aşılama feline leukaemia virüs‘üne karşı yapılmaktadır. kan hücrelerinin olulmasında etkili lenfoid dokulara etki eden oldukça ölümcül bir viral olgudur. bulaşma yolu genellikle salya dır. dışkı, genital organ akıntıları ve kan yoluylada bulaş gösterebilmektedir. bu nedenle virüsün bulaşması oldukça kolaydır. kedinin su ve mama kabı bir virüs etkenidir. hastalığın yayılım sürecinde kedinin yaşı, virüsün direnci ve immün sistem etkili olmaktadır. bu virüsün tedaivisinde spesifik bir tedavi mümkün görülmemektedir. en önemli tedavi şekli hastalığın yayılmasını önlemek adına aşılamadır. başlangıç dozu 2 dozdur ve yılda bir kez tekrarlanarak devam edilmelidir. bu yol ile hastalıktan korunma sağlanabilmektedir.

lösemi aşısı, 2 ayını doldurmuş her kediye uygulanabilecek aşıdır. her yıl tekrarlanması gerekmektedir. lösemiye karşı savunma sağlamaktadır. ancak bu savunma %100 başarılı değildir. muhakkak düzenli aralıklarla aşı takvimi doğrultusunda uygulanmalıdır.

aşılama sonrası dikkat edilecekler ve aşılama komplikasyonları

en önemli dikkat edilecek husus aşı sonrası yıkama ve sıvı temasıdır. aşı uygulamasını takiben 3 gün boyunca aşı uygulanan yere sıvı teması yapılmamalıdır. aynı şekilde kedi bu süre boyunca soğuktan korunmalı, oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. unutmayın aşı uygulandıktan bir iki gün içinde tam bağışıklama gerçekleşmemektedir. bu zamana yayılan bir süreçtir ve ne zaman tam bağışıklamanın gerçekleşeceği tam kestirilememektedir. ancak ön görülen süre 8-10 gün arasıdır. özellikle yavru kedilere aşı uygulaması sonucu kedilerin dışarı çıkarılmaması güvenli yerlerde muhafazası sağlanmalıdır. tüm bunlar hakkında deneyimli bir veterinerden görüş alınmalıdır.

aşı uygulamasını takiben kedilerde ateş, bulantı ve kusma görülebilmektedir. bunun aşının bir etkisi olduğunu unutmayın ancak devamı halinde muhakkak bir veteriner hekimden destek alın.

aşıların uygulandığı yerlerde şişlik, kızarıklık ve döküntüler oluşabilir. bu aşının vücut hücreleri tarafından tam emilememesinden kaynaklanır. yavaş yavaş vücut ilacı emecek ve burada oluşan dekontamineler ortadan kalkacaktır. bunu hızlandırmak adına bölgeyi yavaş yavaş ovabilir ve ilacın emilimini hızlandırabilirsiniz.

çok fazla görülmeyen bir başka olguda aşırı bir duyarlılık reaksiyonudur. bunun başlıca sebebi vücudun henüz daha hiç tanımadığı bir maddeyi keşfetmeye çalışmasıdır. bu yabancı maddeye karşı antikorlar tepki gösterir ve dışarı atmaya çalışır. bu çok kısa bir zaman zarfında son bulacak ve vücut bu maddeleri tanımaya başlayacaktır. bu süre içerisinde görülebilecek komplikasyonlar; yüz bölgesinde şişlik, gözlerde aşırı kırmızılık ve şişliktir. 2-3 saat içerisinde geçmemesi durumunda derhal veteriner hekimden destek alınmalıdır.

tüm bu yazılanlar ışında unutmamanız gerekenler;

  • uygun dozda ilaç uygulamak
  • doğru zaman aralıklarında uygulama yapmak
  • hangi ilacın hangi hastalığa karşı etkili olduğunu öğrenmek
  • doğru uygulama şeklini belirlemek
  • komplikasyonları tanımak
  • aşı uygulaması sonucu kedinizi sağlıklı ortamda uygun koşullarda muhafaza etmek

Arama sorguları: kediye aşı nasıl yapılır, kedi için aşı takvimi

google play app store