fbpx
cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

10 + 11 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

Korana mağdurları için emsal karar

 • Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem'in haberine göre;Yargıtay'dan koronavirüs için emsal olabilecek karar Avukat Bilgehan Utku, koronavirüsten yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının “vazife malülü” ya da “iş kazası” kapsamında değerlendirilebileceğini belirterek, Yargıtay’ın 2019’da domuz gribinden ölen bir TIR şöförü hakkındaki kararını emsal gösterdi. Tüketici Sorunları Derneği Hukuk Komisyonu Üyesi ve İş Hukuku Uzmanı Bilgehan Utku, vazife malüllüğünün 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 47. maddesinde tanımlandığını belirterek, en önemli noktanın malüliyete sebebiyet veren hususun hem vazifenin yapılması sırasında hem de vazifenin neden ve etkisiyle ortaya çıkması olduğunu söyledi.
  Bu nedenle Utku, hem kamu da hem de üniversite hastanelerinde çalışan sağlık personelinin koronavirüs sebebiyle hayatlarını kaybetmeleri ya da hastalık nedeni ile kalıcı bir sağlık sorunu ile karşılaşmaları durumunda 'vazife malüllüğü' kararı verilebileceğini söyledi.
  Kişinin “vazife malülü” sayılması durumunda kendisine, vefatı halindeyse ailesine malüllük aylığı bağlanıyor.
  Bugün itibariyle bir gelişme daha;
  Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Sakarya barosu adına covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanının şehit, tedavi görenlerin gazi sayılması konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na yasal düzenleme yapılması için teklifte bulunduklarını açıkladı.
  google play app store